Otomobil

Renault'dan ilginç karar! Gaza bassan da gitmeyecek!

Geçtiğimiz yıl Volvo'nun aldığı maksimum hızın saatte 180 kilometre hızla sınırlandırılması kararına Renault da katıldı.

Renault'dan ilginç karar! Gaza bassan da gitmeyecek!

Araçlarda ölümün en büyük sebebini sorsak herhalde herkes yüksek hız konusunda hemfikir olacaktır. Zaten istatistikler de ölümlü kazaların 3'te 1'inden fazlasının sebebinin yüksek hız olduğunu gösteriyor. İşte bu sebepten zaten araçları tank gibi olan ve satış rakamına oranlandığında ölümlü kazaya en az karışan markalardan biri olan Volvo, 2012 yılında aldığı Volvo içerisinde ölümü sıfıra indirmek felsefesinin bir sonucu olarak 2019 yılında yaptığı bir açıklama ile yeni çıkaracağı tüm araçların maksimum hızını 180 km/s olarak sınırlayacağını açıklamıştı.

2021 model Volvo S60 bunun ilk uygulandığı araçlardan biri olmuştu. Artık Çin'de de üretilen Volvo modellerinden biri olan S60, 250 beygirlik gücüne rağmen 180 km/s hızını geçmiyor.

Şimdi bu karar bizi çok daha fazla ilgilendiriyor çünkü bu karara Türkiye'de en çok otomobil satan markalardan biri daha katıldı. Renault CEO'su Luca de Meo Cuma günü Paris'te düzenlenen hissedar toplantısında yeni Renault ve Dacia modellerinin 180 km/s hızın yukarısına çıkmayacağını duyurdu.

Tabi ki bu araçların güçsüz olacağı anlamına gelmiyor. Sadece elektronik olarak araç maksimum 180 km/s hız ile sınırlandırılacaktır.

Renault'dan ilginç karar! Gaza bassan da gitmeyecek! - Resim : 1

Renault bunu yeni araçlarına ekleyeceği Safety Coach (güvenlik koçu) isimli bir teknoloji ile gerçekleştirecek. Adından anlaşılabileceği gibi bu güvenlik koçunun tek amacı maksimum hızı sınırlandırmak olmayacak.

Teknoloji kötü hava koşullarında, tehlikeli dönüşlerde ve kötü zeminde de sürücüye yardımcı olacak. Ayrıca sürücü yorulursa kontrolü ele alıp kaza yapmasını engelleyecek. Bu teknolojinin sadece ECU'ya eklenecek bir yazılım mı olacağı yoksa müdahale edilmesini zorlaştırmak için ayrıca bir donanım mı olacağı şimdilik meçhul olsa da insan hayatını korumayı esas alan bu tip haberleri duymak oldukça sevindirici.

Ülkemizde üreticilerin koyduğu elektronik hız sınırları maalesef kullanıcılar tarafından gayri resmi yollar ve yazılımlar ile araçlardan kaldırılıyor.

Belki de Volvo ve Renault'nun aldığı, zamanla diğer üreticilerin de katılacağı bu önlem de bu tip yazılımlarla devre dışı bırakılacaktır. Bu yolu tercih edecek olanlara Volvo CEO'su Hakan Samuelsson'un 2019 yılındaki sözünü hatırlatmakta fayda var: "Hız sınırı tüm sorunları çözmeyecektir fakat bir insanın hayatını kurtarabilmek bile çok önemli."

Siz ne dersiniz? Sizce bu sınırlandırma yeterli mi? Kazalarda ölümleri azaltmak için daha ne gibi yeni önlemler alınabilir? Yorumlarda fikirlerinizi paylaşmayı unutmayın.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Eğer aracın hız ayarlama sensörü kapatılırsa araç otomatik olarak motoru kapatır. Ve aracın sürücüsüne ceza anında yazılır. Bu otomatik hız ayarlama sensörü aracın dikiz aynasına veya sağ taraftaki far kısmına konabilir ancak kaza sonrası hasar alacağı düşünülürse sürücü kısmındaki dikiz aynasına konulması daha yararlı olur.
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Asıl hız sınırlaması şöyle olur. Yolun kenarında hız tabelalarını sadece sürücü görüyor. Eğer otomobil e sensör konursa ve hız tabelalarını da barkod konursa otomobil bunları algılarsa otomatik olarak aracın hızını görünen hıza indirir ve diğer ikinci tabelaya kadar o hızda gidilir. Sürücü istediği kadar gaz pedalına bassın.
Cevapla
ya umutlarda
Reno boşuna boşuna uğraşıyor zaten arabalar i 180 hız sınırı olmadan dan zor görünüyor 🤣🤣
Cevapla
soru soran kişi
kaç tane renoya bindin hayatında?
Ahmet
Renoyu bu kadar kötüleme e grekyok ben 2008 gilyo 3 te 1 5 dizel de 180 km rahatlıkla görüyorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.