Elektrikli Rolls-Royce Spectre görüntülendi! İşte dikkat çeken detay...

Rolls-Royce'un merakla beklenen elektrikli otomobili Spectre, test sürüşlerinde, kamuflajıyla görüntülendi.

Elektrikli Rolls-Royce Spectre görüntülendi! İşte dikkat çeken detay...

Rolls-Royce'un ilk yüzde 100 elektrikli otomobili Spectre coupe, 2023'ün sonlarında ilk müşteri teslimatları öncesinde 2,5 milyon kilometrelik test sürecini tamamlamaya çalışıyor. Şirket, Güney Fransa'nın yemyeşil yollarında Spectre'yi gösteren yeni bir dizi görüntü yayınladı ve elektrikli coupe hakkında, bazıları oldukça radikal olan birkaç yeni ayrıntıyı doğruladı.

Spectre elektronik stabilizasyon sistemine yeni bir bakış açısı getirecek. Pek çok otomobilde aktif viraj-kayma engelleme teknolojisi bulunuyor, ancak Spectre'yi diğerlerinden ayıran şey, sistemin yol durumuna bağlı olarak kendini otomatik olarak açıp kapatabilmesi olacak.

Uydu navigasyonunu ve Rolls-Royce'un yol tarama kameralarını kullanarak, Spectre bir dönüş algıladığında, otomobilin direksiyonu, frenlemesi, güç dağıtımı ve amortisörleri, coupe'nin sabit kalması için otomatik olarak düzenlenecek. Yol tekrar düzleştiğinde, sistem devre dışı bırakılacak. Rolls-Royce, bunun daha sağlam bir düz yol sürüşü için dört tekerleğin de bağımsız olarak hareket etmesine izin verdiğini söylüyor.

Rolls-Royce, Spectre'nin büyük ölçüde pil yapısını otomobilin platformuna entegre etmesi sayesinde şirket tarihindeki en “sert” otomobil olduğunu söylüyor. Başlangıçta 0.26'lık bir sürtünme katsayısı belirtiliyor olsa da, en son testin aslında 0.25'lik bir sürtünme katsayısı ile sonuçlandığını ve bunun Rolls-Royce'un şimdiye kadarki en aerodinamik otomobili olduğunu da belirtiyor.

Rolls-Royce, bu yeni otomobilin eskisinin yerini almadığı konusunda ısrarcı olsa da, Spectre'nin şeklinin Wraith'i andırdığını söyleyebiliriz ve kurucu Charles Rolls’tan alıntılar içeren ilginç kamuflaj her zamanki etkileyici görüntüsünü koruyor.

Rolls-Royce'un üretim sürümü Spectre'yi ne zaman göstereceği tam olarak belli değil, otomobil üreticisi yalnızca teslimatların gelecek yılın sonuna kadar başlayacağını söylüyor.