Sahibinden’in yeni komisyon kararı, araç satıcılarını üzecek

Türkiye’de ikinci el alışverişin en çok tercih edilen adreslerinden biri olan Sahibinden.com kurumsal müşterilerinin keyfini kaçırabilecek yeni bir karar aldı.

Sahibinden’in yeni komisyon kararı, araç satıcılarını üzecek

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de otomobil fiyatları artmaya devam ediyor. Bu fiyat artışının arkasında yatan iki temel etmense, çip krizinin henüz tam olarak çözülememiş olması nedeniyle otomobil üretiminin istenilen seviyeye gelememesi ve fiyatlar genel düzeyinde yaşanan artışın otomobil fiyatlarına da etki etmesi.

Tabi sıfır otomobillerin fiyatlarının artması, talebin ikinci el araçlara yönelmesine neden oluyor. İşte ikinci el otomobil sektörüne adeta yön veren isim olan Sahibinden.com ise kurumsal müşterileri tarafından satılan araçlara yönelik yeni bir komisyon uygulamasının haberini verdi.

Sahibinden’in yeni komisyon kararı, araç satıcılarını üzecek

Kurumsal müşterilerle paylaşılan bilgilendirme metnine göre, 10 Şubat 2023 tarihinden itibaren başlayacak olan yeni dönemle birlikte 1.000.000-TL’nin üzerinde bir fiyatla satışa sunulması durumunda, 1.000.000-TL’nin üzerinde kalan tutarın on binde üçü kadar ek ilan ücreti ödenmesi gerekecek.

Bunun manası şu, örneğin Sahibinden.com’da otomobil satışı yapan kurumsal bir üyesiniz ve aracınızın 1.500.000-TL’ye satmak için ilana koydunuz. Bu durumda 500.000-TL için on binde 3 oranında ek ilan ücreti ödemeniz gerekecek. Her ne kadar ilk etapta değeri bir milyonu aşan bir araç için talep edilen tutar son derece küçük olsa da bunun gibi onlarca araç satan kurumsal müşteriler için yine de bu karar keyif kaçırıcı bir gelişme olacaktır. Ayrıca bu uygulamanın 1.000.000-TL altındaki araçlar için geçerli olmayacağını da tekrar hatırlatalım.