Satışlar durunca Tesla fiyatları yarı yarıya düşürdü, Elon Musk sonunda yola geldi

Tesla'nın tam otonom sürüş (FSD) servisi, artık kullanıcıların yüksek teknolojili bu deneyimi daha uygun bir maliyetle deneyimlemelerine olanak tanıyacak şekilde fiyatlarında büyük bir indirime gitti. Bu adım, şirketin daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşmayı hedeflediğini gösteriyor.

Satışlar durunca Tesla fiyatları yarı yarıya düşürdü, Elon Musk sonunda yola geldi

Tesla'nın tam otonom sürüş sistemi, aslında tamamen otonom değil. Şirket, sisteme "Tam Otonom Sürüş (Denetimli)" adını vermiş olsa da, denetimli bir sistem gerçek anlamda otonom sayılmaz. Bu yüzden biz bu sistemi kısaca FSD olarak anacağız.

FSD abonelik hizmetinin fiyatı Amerika Birleşik Devletleri'nde önemli ölçüde düşürüldü. Daha önce aylık 199 dolar olan abonelik ücreti, şimdi sadece 99 dolar. Bu indirim yalnızca yeni aboneler için değil, mevcut aboneler için de geçerli; bundan böyle her ay sadece 99 dolar ödeyecekler.

Bu ani fiyat düşüşünün nedenleri net olmamakla birlikte, Tesla'nın araç satın alırken FSD'yi doğrudan satın almanın maliyeti hâlâ 12.000 dolar olarak sabit kalmış durumda. Yeni abonelik fiyatlandırmasıyla bu, on yıllık bir abonelik süresine denk geliyor.

ABD'de ortalama bir araç sahipliği süresi yaklaşık sekiz yıl olduğu düşünüldüğünde, artık doğrudan satın alma yoluna gitmek pek mantıklı görünmüyor. Tabii abonelik servisinin gelecekteki olası fiyat artışları hesaba katılmazsa.

Tesla, FSD abonelik hizmetini Kanada'ya taşımaya hazırlanıyor ve bu servisin diğer ülkelerde sunulup sunulmayacağı henüz belirsiz. Bu gelişmeler, Tesla'nın teknolojisini daha geniş bir kitleye yayma hedefini gözler önüne seriyor. Yeni abonelik ücreti, Tesla'nın daha fazla kullanıcıya ulaşma amacını destekler nitelikte. Bu indirimle birlikte, FSD teknolojisi şimdi çok daha ulaşılabilir bir hal alıyor ve bu durum, kullanıcıların avantajına olacak şekilde teknolojiyi denemelerini teşvik ediyor.