Otomobil

Sıfır otomobilde ÖTV artıyor! Füze atın böyle ölmeyiz!

Otomobil sektöründe fiyatlar yine arşa çıkmaya devam edecek. Son gelen iddialara göre sıfır otomobilde ÖTV artacak. Otomobil almak artık hayal olacak!


Türkiye'de vergilerden dolayı birçok ürünün özellikle de lüks tüketim ürünlerinin fiyatları maalesef ki günden güne yükselmeye devam ediyor. Otomobil sektöründe koronavirüs ile patlak veren karaborsacılar, fiyatların absürt bir şekilde yükselmesine neden olmuştu. 30.000 TL etmeyecek araçların bu süreçte anlamsız bir şekilde 50.000 TL'ye çıktığına şahitlik etmiştik.

Sıfır otomobillerin üretiminde de koronavirüsten dolayı yaşanan sorunlar piyasada araç kıtlığına neden olmuştu. Bugün ise otomotiv sektörü için bir kötü haber geldi. İddialara göre, sıfır otomobilde ÖTV artacak.

Bloomberg'in haberine göre; Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Baran Çelik, ÖTV düzenlemesinin yapılacağı yönünde duyumlar aldıklarını fakat bu düzenlemenin geçmesini beklemediklerini dile getirmiş. ÖTV düzenlemesinden kasıtın artık direkt zam olduğunu anlamışsınızdır. Çünkü Türkiye'de düzenleme demek zam demek.

ÖTV

Baran Çelik; "Türkiye’nin dünyadaki en yüksek ÖTV oranını uygulayan ülkelerden biri. Baktığımızda otomobil endüstrisinin en büyük sorunlarından biri ÖTV oranı, iç pazardaki etkisini yoğun bir şekilde hissettiriyor. ÖTV ile ilgili sürecin önümüzdeki günlerde netliğe kavuşacak. Sektörün ÖTV artışından daha çok, segmentler arasında yapılacak bir ÖTV düzenlemesini daha olumlu karşılayacak." ifadelerini kullandı.

Bu ifadelere bakacak olursak olası bir ÖTV düzenlemesinde sürpriz bir şekilde indirim kararı da çıkabilir. Çünkü vergiler şu şartlar altında gerçekten çok ağır. Bir otomotiv devi 5 araç satabilecekken şu an 3 araç anca satabiliyor. Fiyatlarda yapılacak bir iyileştirme, piyasada paranın daha hızlı dönmesini sağlayabilir.

Yorumlar
OSMAN
Petrol ve gaz çıkmayan bir ülkede ne bekliyordunuz.ama 5 adet mütahitimiz var onlarda ikişer tane mayback var uyumayın
Cevapla
Kahraman
Bu haberi okudum Cimer yazdım artık ne işe yarayacak bilemiyorum ama, yazdım...🙄 Uçmuş gitmiş araç fiyatları yazık günah ya resmen 2 katına çıkmış fiyatlar 😔😔😔
Cevapla
Serhat
Otv dusmez, gecmis donemdede soylemistim. 2023 te yerli arac cikacak. Amac piyasayi daraltip yeni araca pazar payi olusturmak. Ithal aracta Otv yine artacak
Cevapla
HANİBAL
BU ÖTV KDV İLE YERLİ OTO ÇIKMAYI BAŞARABİLİRSE ZATEN FİYATI ₺1 000 000 'YI GEÇMİŞ OLACAK.YANİ PİYASAYA ÇIKSA BİLE YİNE ZENGİNLER ALACAK FAKİR YUTKUNACAK.
Kaptan
Ahh benim guzel yürekli guzel memleketimin guzel insani nasılsın olurdu saf olursun bu kadar yok yerli falan yazik milletin yanında böyle konuşma inanırlar sana. Uok oyle bi sey bunlar milletten ne koparsa kar siye düşünüyorlar
Jeff
Siz yerli otoya inanıyorsunuz çıkacak yani? Hadi hayırlısı diyelim gene.
Hüseyin
Gümrük Birliğinden dolayı yerli yabancı ayrımı yapamazsın. Yaptığın an ihraç ettiğin araçlara alan ülkeler de vergi koyar. O zaman da kimseye araba satamaz turşunu kurarsın.
Çılgın
Yakında insanlar geçmişte nasıl ata eşşeğe biniyorlardı ı zamanda gelecek ata eşşege binecegiz 😃
Cevapla
Şaka gibi
At eşşek mi kaldı?
Xlarc
Nasıl secimi kaybederiz diye ugraşıyorlar ama bir türlü basaramıyorlar ilginc.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.