Skoda vizyonunu değiştiriyor; işte ilk adım

Skoda, elektrikli araç pazarına iddialı bir giriş yapıyor; Epiq adını verdiği, dayanıklılığı ve tasarımıyla öne çıkan yeni elektrikli crossover modelini ön izleme ile tanıttı.

Skoda vizyonunu değiştiriyor; işte ilk adım

Bu yeni model, hem şehir içinde hem de arazide üstün performans vaat ediyor. Skoda'nın elektrikli geleceğe yönelik cesur adımı, sürdürülebilirliği konfor ve stil ile birleştiriyor.

Çek otomobil üreticisi Skoda, gelecek yıl piyasaya sürmeyi hedeflediği uygun fiyatlı elektrikli crossover modeli Epiq ile otomotiv dünyasında yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. Henüz tasarım aşamasında olan bu tamamen yeni elektrikli araç (EV), çok beğenilen Skoda Yeti'den ilham alıyor ve pratiklik, son teknoloji ve yaklaşık 25.000€ fiyat etiketiyle dikkat çekici bir kombinasyon sunuyor.

Skoda'nın "Modern Solid" tasarım felsefesi, Epiq ile daha cesur bir dönüş yapıyor. Temiz hatlar ve şekillendirilmiş yüzeyler, araca kendinden emin, neredeyse tok bir görünüm kazandırırken, kaplumbağa kabuğu kaputu ve belirgin çamurluklar araca bir miktar sağlamlık katıyor.

Epiq'in aydınlatma imzası özellikle dikkat çekici, ince LED elemanları ve sürücü yardım sensörleri serisini zekice gizleyen minimalist "Tech-Deck" ızgarası ile. İlginç bir şekilde, geleneksel Skoda kanatlı amblemi bulunmuyor; bunun yerine Skoda yazısı kaputun ve bagaj kapağının üzerini süslüyor. İç mekan, Yeti'nin işlevsel genişliğinin ruhu Epiq'e şaşırtıcı bir şekilde iyi bir şekilde aktarılmış. Kompakt boyutlarına rağmen iç mekan, yolcu için geniş bir alan ve esnek bir yük bölümü sunuyor. 490 litrelik bagaj hacmiyle Yeti'yi bile geride bırakıyor.

Kablosuz telefon şarjı ve sağlam saklama çözümleri sunan yüzen bir merkezi konsol bulunuyor. Güncel trendlere uygun olarak, kabin boyunca sürdürülebilir malzemeler kullanılmış, Skoda'nın çevresel sorumluluk taahhüdünü vurguluyor. Büyük bir merkezi dokunmatik ekran, eğlence ve araç ayarlarına erişim sağlıyor. Şükürler olsun ki, Skoda sık kullanılan işlevler için bazı fiziksel kontrolleri korumuş, böylece daha az dikkat dağıtıcı bir sürüş deneyimi sağlanıyor. Akıllı telefon entegrasyonu ve telefonunuzu dijital bir anahtar olarak kullanma seçeneği de menüde yer alıyor.

Epiq, 4100 mm uzunluğunda kompakt boyutlara sahip, bu da onu dar şehir sokaklarında çevik bir seçenek yapıyor. Özellikle Epiq, Volkswagen Grubu'nun gerçekten küçük elektrikli araçlar konusundaki ilk girişimi temsil ediyor. Bu, VW ID.2all ve Cupra Raval gibi benzer boyutlarda, bütçe dostu seçeneklerin de yakında piyasaya sürüleceğini müjdeler.

MEB Entry platformunun kullanımı, Skoda'nın VW ve Cupra kardeşleriyle benzer batarya seçeneklerini sunmasını muhtemel kılıyor - şehir merkezine yönelik sürüşler için daha küçük 38 kWh'lik bir batarya ve daha uzun yolculuklar için daha büyük 56 kWh'lik bir paket bekleniyor, aynı zamanda 125kW'a kadar hızlı DC şarjına izin veriyor.

Güç, muhtemelen ID.2'nin yaklaşık 223 beygir gücündeki çıkışını yansıtan tek bir ön monteli elektrik motorundan gelecek. Bu, yedi saniyenin altında bir 0-100km/s hızlanma süresi sağlamalı. Tabii ki, Skoda, uygun fiyat adına rakamları biraz düşürmeye karar vermedikçe.

Skoda, "Epiq" adının, "kelime", "masal" veya "şiir" anlamına gelen eski Yunanca "epos" kelimesinden türetildiğini söylüyor. Ve Skoda, Epiq'in şirketin elektrikli araç hikayesinde yeni bir bölüm işaretlemesini istiyor. Yeni Epiq, Skoda'nın 6 yeni araçtan oluşan büyüyen elektrikli ailesinin bir parçası olacak. Skoda, üretim versiyonunu resmi olarak 2025'te bir zamanda tanıtacak, umarız araç aynı yıl showroomlarda yerini alır.

Kolay bir yolculuk olmayacak - Epiq piyasaya sürüldüğünde, yeni Renault 5 zaten piyasada olacak ve Citroen, e-C3'ü birkaç ay içinde teslim etmeye başlayacak. 25.000€'luk EV nişi, her otomobil üreticisinin cazip bir teklif sunma sözü verdiği ve bunun zamanı geldiği için giderek daha rekabetçi hale geliyor.