Sürücüler müjde! Ceza yemek artık daha zor - Page 1

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte otomobillerin de geliştiği ve eski modellere göre çok daha güçlü ve konforlu hale büründükleri bir gerçek. Bunun yanında, yeni nesil otomobillerin geliştiği tek konu elbette sadece bunlar değil. Hemen her otomobil haberinde belirtilen “bu aracın 0’dan 100km hıza çıkma süresi…” şeklindeki bilgilerden de anlaşılacağı üzere, yeni model araçlar hem çok daha kısa sürede hızlanabilmekte hem de çok daha yüksek hızlara çıkabilmektedir.

Sürücüler müjde! Ceza yemek artık daha zor - Page 2

Ancak ne var ki hem yasalar hem de otomobil üreticileri araçların performanslarını tam olarak göstermelerini çeşitli yollarla engellemekteler. Bu konuda araç üreticilerinin, yasa koyuculara göre daha insaflı davrandığını söyleyebiliriz.

Sürücüler müjde! Ceza yemek artık daha zor - Page 3

Öyleki normalde 240-250 km/s hıza ulaşabilecek araçlara uygulanan yazılımsal bir takım kısıtlamalarla, bu araçların hızları 180-190 km/s ile sınırlanabilmekte. Aslında bu hızların bir araç için fazla bile sayılabileceğinden dolayı kullanıcılar bu tarafta pek şikayetçi olmuyorlar. Ancak asıl sorun kanun koyucunun çizdiği sınırlarda yaşanıyor.

Sürücüler müjde! Ceza yemek artık daha zor - Page 4

Potansiyeli 250km/s olan bir araç için en yüksek hıza izin verilen bölgelerde bile sadece 120km/s hıza izin verilmesi, uzun süredir tartışmalara neden oluyordu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.