Otomobil

Sürücüsüz araçta Toyota da geri adım attı

Uber'in otonom araç denemeleri sırasında bir yayaya çarparak ölümüne sebep olmasının ardından Toyota da sürücüsüz araç testlerini durdurduğunu açıkladı.

Toyota da sürücüsüz araç testlerini durdurdu

Son yıllarda birçok firmanın ilgi alanında olan sürücüsüz araç testleri dünyanın birçok yerinde yapılıyor. Birçok otomobil ve teknoloji firmasının testler yaptığı bu alanda Uber'in ölümlü bir kazaya karışması diğer firmaları da korkuttu.

Sürücüsüz araç testlerini sürdüren Toyota, "yaşanan kazanın test sürücülerimiz üzerinde duygusal bir etkisi olabilir. Bu "ara verme", işlerinin doğal riskleri hakkında bir denge hissine varmalarını sağlamayı amaçlıyor” diyerek testlerine ara verdiğini açıkladı. Yapılan açıklama Toyota'nın 'önümüzdeki dönemde bu testlere tekrar başlayacağının da sinyalini vermiş oluyor.

Sürücüsüz araçta Toyota da geri adım attı - Resim : 1

Uber'in ilk ölümlü kazası

Sürücüsüz araç testlerine devam eden Uber, ABD'nin 'Arizona eyaletinin Tempe kentinde bisikletli bir yayaya çarparak ölümüne sebep oldu. Kaza sırasında otomobilin sürücü koltuğunda bir mühendisin oturduğu ancak aracın otonom modda kendi kendine gittiği açıklanmıştı.

Günümüzde Google ve Uber gibi teknoloji merkezli şirketler, BMW, Mercedes, Hyundai, Toyota gibi otomobil üreticileri sürücüsüz araç testleri yapıyor. Tesla ise hem elektrikli hem otonom araçlarını kullanıma sunan bir marka. Otomobil üreticileri teknoloji firmalarına göre sürücüsüz araçlar konusunda biraz daha tedbirli davranıyorlar. Bunun sonucu olarak şu an satışta olan otomobillerin birçoğunda tam otonom sürüş teknoloji çok yaygın değil.

Regülasyon eksik

Bu yaygınlaşmamanın bir sebebi ise henüz regülasyonların belirlenmemiş olması. Zira bir kaza durumunda kimin sorumlu olacağı, özellikle ölümlü kazalarda kimin cezalandırılacağı halen net değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.