Otomobil

Sürücüsüz minibüs Olli yola çıkıyor

IBM'in Local Motors ile işbirliğiyle hazırlanan Olli, Washington DC sokaklarında ilk elektrikle çalışan sürücüsüz minibüs olarak hizmet verecek.


Elektrikli ve sürücüsüz otomobil alanında yapılan çalışmaları biliyoruz. Elektrikliler arasından Tesla, sürücüsüzler arasında ise Google ile Ford, gerek yaptıkları çalışmalarla gerekse de ürettikleri araçlarla rakiplerine göre ön plana çıkmayı başarıyor. Lakin tam anlamıyla hem elektrikli hem de sürücüsüz otomobil üretmeyi başaran firma henüz çıkmadı. Bu teknolojiye en çok yaklaşan otomatik pilot özelliği ile Tesla Motors oldu fakat onun için de tam anlamıyla sürücüsüz diyemeyiz.

1466169541_olli2.jpg

IBM ile işbirliği yapan Local Motors, ürettikleri yeni araçla bu algıyı kırmaya hazırlanıyor. Olli ismi verilen minibüs hem elektrikli motorla çalışıyor hem sürücüsüz bir şekilde ilerleyebiliyor.

1466169583_resized8d5e0-41efc6bchssstoragemidasd030b0550ef04a76ed61428295687e2b2039626332.jpg

IBM'in Watson yazılımının kullanıldığı Olli'nin üzerinde LIDAR sensörlerinin yanı sıra 30 farklı sensör ve kamera bulunuyor. Bu sayede rotasını bulmakta zorlanmıyor.

Olli ayrıca mobil uygulama aracılığıyla belli bir noktaya çağırılıyor ve sizi istediğiniz noktaya bırakabiliyor. Bu özelliği ile de sürücüsüz taksi gibi çalışıyor. Bu akıllı minibüsler, ilerleyen yıllarda tıpkı otobüs ve minibüsler gibi belli bir hat dahilinde çalışmaya başlayacak. Lakin önce test sürüşlerinin bitirilmesi bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.