Tamamen elektrikli Land Rover geliyor! Fiyatı belli oldu

İngiltere merkezli otomotiv devi Land Rover, 2025 yılında tamamen elektrikli Defender modelini otomobil tutkunlarının beğenisine sunacak. İşte detaylar...

Tamamen elektrikli Land Rover geliyor! Fiyatı belli oldu

Mercedes, General Motors ve BMW’den sonra Land Rover da tamamen elektrikli otomobiller için çalışmalarını hızlandırdı. İngiliz outlet Auto Express’in yakın tarihli bir raporuna göre Land Rover, 2025’te elektrikli Defender modelini tanıtmak için hazırlıklara başladı.

Land Rover’ın elektrikli Defender’da hem içten yanmalı motor hem de tamamen elektrikli aktarma organlarını birleştirebilen yeni MLA platformunu kullanması bekleniyor. Range Rover ve Range Rover Sport’u destekleyen MLA platformu, her iki 2024 yılında otomobil tutkunların beğenisine sunulacak.

Elektrikli Defender modelinin yaklaşık 300 mil menzile sahip olacağı sızdırılan bilgiler arasında yer alıyor. Bununla birlikte, mevcut içten yanmalı modelinin güncellenmiş bir versiyonuyla birlikte piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Elektrikli Defender, standart versiyondan farklı dingil mesafesiyle tanıtılacak. Yeni model, 90 ve 130 olmak üzere iki farklı dingil seçeneğiyle satışa sunulacak.

Elektrikli Defender’ın 100 kWh’lik bataryaya sahip olacağını iddia ediyor. Güç aktarma sistemi farkı ve birkaç küçük dış değişiklik dışında elektrikli Defender’ın 2020’den beri satışta olan içten yanmalı motorlu versiyona benzer olacağı belirtiliyor.

Standart Land Rover Defender modeli, ABD pazarında 55.000 dolar fiyat etiketiyle satışa sunuluyor. Elektrikli versiyonun 75.000 ila 80.000 dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. Şirketin elektrikli Defender modelini Türkiye pazarında satışa sunup sunmayacağı henüz bilinmiyor.