Tarihin asla unutmaması gereken 6 minik İtalyan otomobili! - Page 1

İtalya denildiğinde akla ilk gelen şeylerden biriside süper otomobillerdir. Ancak İtalyanların tamamı bu araçlara binmiyor. İtalya'da tarzıyla ön plana gelen şehir arabaları da bulunuyor. Ülkede kullanılan 6 minik arabayı sizler için derledik.

Tarihin asla unutmaması gereken 6 minik İtalyan otomobili! - Page 2

Fiat 500


Klasik, orijinal Fiat 500 pek çok yönden harikadır. İlk Fiat 500 (Topolino), Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra İtalya'nın ekonomik olarak yeniden büyümesini sağlayan ve İtalyanları yola çıkaran otomobilken, 1957'de piyasaya sürülen halefi anında bir ikon haline geldi ve herkesin bildiği ve sevdiği 500 oldu.


Volkswagen Beetle ve Mini Cooper kadar yaygın hale geldi. Alman Beetle ve Fransız Citroen 2CV gibi, Fiat 500 de en eski "halk arabalarından" birisi. Araç mobilite neslinin sembolü haline geldi. 500 adı, arkaya monte edilmiş 500cc iki silindirli motorundan geliyor ve bu da kabinin içeriden dışarıdan tahmin ettiğinizden çok daha büyük hissetmesini sağlıyor. İlk modeller sadece 13 beygir güç üretiyordu; ancak daha sonra çıkan Abarth 500 modelleri 27 ila 38 hp üretebiliyor.

Tarihin asla unutmaması gereken 6 minik İtalyan otomobili! - Page 3

Fiat-Abarth 750


Abarth, 1949'da Carlo Abarth tarafından kuruldu ve esas olarak küçük İtalyan arabaları ve 750 gibi Fiat tabanlı yarış arabaları için performans parçalarıyla tanınıyordu. 1955'te 600'ün piyasaya sürülmesinden hemen sonra şirket, Fiat 600'ü temel alarak bu modeli çıkardı. Motor daha da güçlendirildi ve 6.900 rpm'ye çıkarak 39 hp güç üretebildi. Bu araç sadece 544 kg ağırlığındaydı.


Aracın en dolu versiyonu, Zagato tarafından tasarlanmış "çift balonlu" üstyapı versiyonudur. Daha ölçülü bir 750 Zagato modeli, adından da anlaşılacağı gibi, Kuzey Amerika'ya ihracat için tasarlanmış, Amerika adlı lüks bir versiyona sahipti. Zagato gövdeli modeller için aracın gücü 42 hp'ye çıkarıldı.

Tarihin asla unutmaması gereken 6 minik İtalyan otomobili! - Page 4

Büyük Isetta


Isetta küçük bir İtalyan arabasıdır. Isetta, üretimde olduğu sekiz yıl boyunca üretilen 161.728 adetle en çok satan araçlardan biri konumunda. Isetta, Fiat 500 ile aynı nedenle doğdu: İtalya, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ucuz ulaşıma ihtiyaç duyduğu için üretildi.


Tek silindirli motosiklet motoruyla satın alınabilecek ve çalıştırılabilecek kadar ucuz olan araba şaşırtıcı bir şekilde, 1954'teki efsanevi Mille Miglia yarışına üç modelle katıldı ve 1.000 millik parkurda, üçü de ekonomi sınıfında ilk üçe girdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.