Otomobil

Tesla 123 bin aracı geri çağırdı

Elon Musk'ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, direksiyon sisteminde yaşanan bir sorun nedeniyle 123 bin aracı geri çağırdı.

123 bin aracı geri çağırıyor!

ABD merkezli elektrikli otomobil üretici Tesla tarihinin en büyük geri çağırma duyurusunu yaptı. Tesla'dan müşterilerine gönderilen açıklamada, firmanın Model S aracında görülen direksiyon sorunu nedeniyle, Nisan 2016'dan önce üretilen bütün Model S araçların geri çağrıldığı belirtildi. Soğuk hava koşullarında tuz atılan yollardaki kalsiyum ve magnezyumun, Model S araçların direksiyonlarındaki cıvata dişlerinde aşınmaya neden olduğu belirtilen açıklamada, bunun düşük hızlarda sürüşü ve park anında sürücüyü zorlayabileceği ifade edildi.

Söz konusu sorun nedeniyle hiçbir Tesla aracında bugüne kadar herhangi bir kaza veya yaralanma görülmediği bildirilen açıklamada, Tesla'nın müşterileriyle irtibata geçerek gerekli parça değişimini yapacağı vurgulandı.

Tesla 123 bin aracı geri çağırdı - Resim : 1

Bu ilk değil

Açıklamanın ardından, Tesla'nın New York Borsasında işlem gören hisse başına değeri günü 266,13 dolardan kapattıktan sonra borsanın kapanmasını takip eden sınırlı işlem saatlerinde 255,55 dolara kadar gerileyerek yüzde 4 düşüş kaydetti.

Tesla daha önce de farklı nedenlerle 140 binin üzerinde aracını geri çağırdığını duyurmuştu. Firma, geçen sene el frenindeki bir sorun nedeniyle 53 bin Model S ve Model X aracını, 2015 yılında ise emniyet kemerindeki bir sorun dolayısıyla 90 bin Model S aracını geri çağırmıştı. Yaşanan yeni durum Tesla için bugüne kadar tek seferde yapılan en büyük geri çağırma olma özelliğini taşıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.