Otomobil

Tesla, Avrupa’da satışa sunduğu Model Y için adeta fiyat kırdı!

Elektrikli otomobil dünyasının en önemli ismi konumunda olan Tesla, ünlü crossover aracı Model Y’yi Avrupa pazarına çok daha uygun bir fiyattan sunuyor.

Tesla, Avrupa’da satışa sunduğu Model Y için adeta fiyat kırdı!

Tesla dünyanın en önemli elektrikli otomobil üreticilerinden biri. Hatta şirketin, bu sektörün bayrak taşıyan ismi olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Bugüne kadar gerçekleştirdiği elektrikli araç satışlarıyla, bu unvanı kesinlikle hak eden Tesla, satış performansını daha da arttırabilmek için Avrupalı kullanıcılara oldukça önemli bir jest yaptı.

Tesla CEO’su Elon Musk’a göre 2023 yılının sonuna kadar en çok satılan elektrikli araç unvanını ele geçireceği iddia edilen Model Y, Avrupa’da da satışa sunuldu ancak bir farkla. Tesla’nın popüler modeli, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fiyatından tam 16.000 dolar daha ucuz olacak.

Tesla, Avrupa’da satışa sunduğu Model Y için adeta fiyat kırdı!

Bilindiği üzere bu aracın ABD satış fiyatı 66.000 dolar civarında. Tesla ise Avrupalı kullanıcılara özel aracın satış fiyatının 50.000 dolar seviyelerinde tutulacağını duyurdu. Ancak tabi ki bu fiyat farkının bir sonucu da olacak. Buna göre Avrupalı Model Y, Amerikalı kardeşine göre gerek donanım gerekse yazılım anlamında bazı kısıtlamalarla gelecek.

Örneğin ABD tipi Model Y tek şarjla 533 km yol kat edebilirken, bataryaları küçülen Avrupalı versiyon ise ancak 455 km yol gidebilecek. İki araç arasındaki bir diğer bariz fark ise hızlanma konusunda görülecek. Nitekim 0’dan 100 km hıza sadece 3,5 saniyede çıkabilen orijinal Model Tesla Y’nin aksine, Avrupalı kardeşi bu hıza ancak 6,9 saniyede yani neredeyse ABD’li modelin iki katı sürede ulaşabilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.