Otomobil

Tesla bile fiyatlarına zam kararı aldı!

Küresel ekonomideki dalgalanmalar sonrasında Tesla bile fiyatlarına zam kararı aldı. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Tesla bile fiyatlarına zam kararı aldı!

Tesla tam otonom sürüş modunu 2020 yılının Ekim ayında beta olarak piyasaya sürdüğünde fiyatı 8.000 dolardı. Test fiyatı olarak belirlenen bu fiyatı belirli bir müşteri grubuyla test eden firma projenin başarı göstermesi üzerine fiyatı kısa süre sonra 10.000 dolara yükseltmişti.

Yazılımın 2019 sürümünde Musk, Tesla’nın “ Büyük olasılıkla müdahale olmadan, evden işe gidebileceğini” söylemişti. Bu durum denetim olarak araç sürülebilecek diye de eklemişti. Eylül ayında Tesla, araçların gösterge tablosu ekranlarındaki bir “istek” düğmesi aracılığıyla tam otonom sürüş modunu daha fazla sürücüye açtı ancak yazılıma erişmek için sürücülerin iyi bir “ güvenlik puanına” sahip olması gerekiyor. Tesla, “ sürüşünüzün gelecekteki bir çarpışmayla sonuçlanma olasılığını” tahmin eden beş kriteri kullanarak güvenlik puanını belirliyor.

Yazılımın yeni fiyatının 17 Ocak’tan itibaren “yalnızca ABD’deki  müşteriler için” 10.000 dolardan 12.000 dolara yükseleceğini Twitter’dan duyurdu. Yazılım geniş sürüme yaklaştıkça tam otonom sürüş için aylık 199 dolarlık abonelik fiyatının da artacağını söyledi.

Tam otonom sürüş moduna olan talebin tam olarak Musk’ın isteklerini karşıladığını söyleyemeyiz. Şirketin 2020 hedeflerinde bile 1 milyondan fazla aracın tam otonom moduna sahip olacağı hedeflenmekteydi. Şimdilik Tesla’nın bu hedefi tutturamadığını söylemek yanlış olmaz.

Geçen yıl Nisan ayında Tesla’nın sürücüsüz aracı ABD’nin Teksas eyaletinde bir kazaya karışmış ; ağaca çarparak yanan Tesla’daki 2 kişi hayatını kaybetmişti. Özellikle Çinli kullanıcılar tarafından Tesla otonom sürüş modunda birçok şikâyet olduğu biliniyor.

Yorumlar
Tesla bile mi ????
Noldu teslanın fiyatida türkiydeki gibi 2 yemi yoksa 3 e mi katladi.zam dediğin boyle olur aslanim.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.