Tesla için tehlike çanları çalmaya başladı: Çinli markalar kapıya dayandı

Elektrikli otomobil pazarının en önemli ismi konumunda olan Tesla, son zamanlarda Çinli rakiplerinin ablukasına alınmaya başladı.

Tesla için tehlike çanları çalmaya başladı: Çinli markalar kapıya dayandı

Otomobil dünyasında kartların yeniden dağıtılmaya başlandığı artık herkesin malumu. Özellikle elektrikli otomobillerin yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte, geleneksel içten yanmalı motora sahip araçların hakimleri konumunda olan Volkswagen, Audi, Peugeot gibi markaların otoritelerinin sarsıldığı bir gerçek. Tabi elektrik otomobil pazarının da kendine has ağır topları yok değil. İşte bu isimlerin başında gelen Tesla da artık eskisi kadar rahat değil.

Yakın bir zamana kadar piyasanın tek hakimi konumunda olan Amerikalı marka, şimdilerde Çinli rakiplerinin ablukasına alınmış durumda. Bu rakiplerin en ciddilerinden biri olan Xpeng, artık Tesla’nın en güçlü olduğu bölgelere kadar gelmiş durumda.

Tesla için tehlike çanları çalmaya başladı: Çinli markalar kapıya dayandı

Yeni gelen raporlara göre Xpeng, P7 ve G9 modellerini Avrupa’nın önemli ülkelerinde satışa sunmaya başladı. Bu ülkelerden biri olan Hollanda’ya baktığımız zaman, Xpeng’in sedan modeli P7’nin bu ülkede 49.990 Euro’ya satıldığını görüyoruz. Ülkedeki en büyük elektrikli araç satıcısı olan Tesla’nın popüler sedan modeli Tesla Model 3 Long Range ise 52.990 euroluk bir etikete sahip.

Xpeng’in SUV modeli olan G9’un fiyatına baktığımız zamansa, bu defa Tesla Model Y’den yani Tesla’nın SUV tipi elektrikli aracından daha yüksek bir fiyattan satıldığını görüyoruz. Buna göre G9’un fiyatı 57.990 Euro olarak belirlenirken, Tesla ise aracını 53.990 Eurodan satmayı tercih ediyor.