Tesla, kesilen para cezaları karşısında neye uğradığını şaşırdı

Amerikalı otomotiv şirketi Tesla, araçlarının satışı için yayınladığı verilerden menzile ilişkin olanlarında, yanıltıcı bilgi verdiği gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.

Tesla, kesilen para cezaları karşısında neye uğradığını şaşırdı

Tesla, her yönüyle özel bir marka. Dünya genelinde elektrikli araçların yayılması ve popülerleşmesi konusunda en önemli isimlerden biri olan Amerikalı otomotiv devi, her ne kadar en çok satış yapan elektrikli araç unvanını Çinli rakibine kaybetmiş olsa da, hala sektörün en havalı isimlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Öte yandan Elon Musk’ın CEO’su olduğu şirket hakkında geçtiğimiz Şubat ayında Güney Kore’de bir soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmanın konusu, Tesla tarafından paylaşılan görsel ve yapılan reklamlarda bu aracın menzili hakkında yanıltıcı bilgi verdiği iddiasıydı. Öyle ki vadedilen menzillere özellikle soğuk havalarda ulaşmak neredeyse imkansız gibi bir şey. İşte bu soruşturma sonrası derhal sitedeki ilgili görselleri kaldıran Tesla, yine de ceza yemekten kurtulamadı.

Tesla, kesilen para cezaları karşısında neye uğradığını şaşırdı

Güney Kore Ticaret Komisyonu tarafından yaklaşık 2,2 milyon dolar para cezasına çarptırılan Tesla için satın alım iptalleri hakkında gerekli bilgilendirmeyi yapmadığı ve bu konuda müşterilerine açık davranmadığı için ekstra yaklaşık 1 milyon dolar daha ceza kesileceği düşünülüyor.

Öte yandan bu cezaların prestij anlamında Tesla için oldukça can sıkıcı olduğunu belirtelim. Nitekim Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi için Güney Kore önemli pazarlardan biri. Bu ülkede elektrikli araç satışı konusunda ilk iki sırayı Hyundai ve Kia alırken, Tesla ise rekabette üçüncü sırada bulunarak önemli bir başarıya imza atmış durumda.