Otomobil

Tesla, Model E'yi 2015'te üretmeyi planlıyor

Geçtiğimiz yıl Aston Martin’den ayrılarak Tesla’ya geçen Chris Porritt’in Autocar‘a yaptığı açıklamaya göre, Tesla çok daha uygun maliyetli bir araç çıkarmayı planlıyor.


Tesla‘nın Model S otomobillerini ne kadar beğensek de, mevcut alım gücümüzle Model S’e sahip olmamız bir tek hayallerimizde mümkün. Ancak geçtiğimiz yıl Aston Martin’den ayrılarak Tesla’ya geçen Chris Porritt’in Autocar‘a yaptığı açıklamaya göre, Tesla çok daha uygun maliyetli bir araç çıkarmayı planlıyor.

1404333426_img20140702232403.jpg

Model X CUV‘yi takiben çıkması planlanan Model E adlı yeni sedanın, gigafabrika adı verilen ve pillerin çok daha uygun bir maliyetle üretilmesine imkan veren büyük ölçekli pil fabrikalarının kurulmasından sonra üretilmesi öngörülüyor. Porritt’in belirttiğine göre, Model E, Model S’in ufaltılmış versiyonundan ibaret olmayacak. Tabii maliyeti azaltmak için malzemeden ödün verileceği de aşikar, dolayısıyla Model E’de her parçanın göz alıcı alüminyum gövdeyle gelmesini bekleyemeyiz.

Bu durumda yeni çelik ağırlıklı olacağı düşünülen Model E’nin çıkış tarihine ilişkin bir açıklama yapılmamış olsa da, 2015 yılında test aşamasına gelmesi bekleniyor. Model E’den önce çıkacak olan Model X CUV, önümüzdeki yılın sonlarına doğru piyasada olacak. Bu durumda Tesla gigafabrikaları hızla kurabilirse, Model E’ye 2016′da kavuşabiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.