Tesla Model Y fiyatları yeniden yükselişe geçti

Elektrikli otomobil dünyasının en bilindik ismi olan Tesla, bir süredir indirimli fiyatlar üzerinden sattığı Model Y’nin fiyatını yeniden arttırma kararı verdi.

Tesla Model Y fiyatları yeniden yükselişe geçti

Otomobil sektörü için yavaş yavaş yeniden canlanmaya başlıyor diyebiliriz. 2019 yılının sonlarında ortaya çıkan ve 2020, 2021 yıllarını adeta kabusa çeviren pandemi, birçok sektörü olduğu gibi otomobil sektörünü de derinden etkiledi. Üstelik pandeminin etkisini 2022 yılının ortalarından itibaren kaybetmesine rağmen, ardında bıraktığı yıkımın sürdüğünü de belirtelim. Tabi bu durumun arkasında yatan temel sebep, pandemi ile birlikte patlak veren çip krizi. Ancak Tesla’dan gelen veriler, bu sürecin artık yavaş yavaş geride bırakılmaya başlandığını gösteriyor olabilir.

Dünyanın en büyük elektrikli araç markalarından biri olan Tesla, Ocak ayında rekor sayıda satışa imza attı. Zaten 2022 yılının son çeyreğinde de tarihi satış rakamlarına ulaşan Amerikalı otomotiv devinin bu başarısı kimseyi şaşırtmazken, gelen son bilgilere göre marka gelen siparişlere yetişemez oldu.

Tesla Model Y fiyatları yeniden yükselişe geçti

Tabi bu durumun arkasında, Ocak ayı içerisinde uygulanan %20’lik indirim fırsatının olduğunu da hatırlatalım. Ancak sebep her ne olursa olsun ortada bir gerçek var ki o da Tesla araçları yok satıyor.

Özellikle son zamanlarda artan Model Y siparişlerine yetişemediğini belirten şirket yetkilileri, çareyi aracın fiyatına zam yapmakta buldu. Tesla’dan yapılan açıklamaya göre, Model Y Long Rande versiyonuna %2’lik, Tesla Model Y Performance versiyonuna ise %2,7’lik zam yapılacağı açıklandı. Bu zamlardan sonra Long Range’in fiyatı 54.990 dolar olurken, Performance’ın fiyatı ise 57.990 dolar olacak.