Tesla Model Y kandırıldı! Elon Musk kara kara düşünüyor!

Teksas'da yaşanan kazanın ardından Tesla Model Y, sürücüsüz çalışacak şekilde kandırıldı! Tüm bu olanların adından ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi harekete geçti.

Tesla Model Y kandırıldı! Elon Musk kara kara düşünüyor!

Geçtiğimiz günlerde ABD'nin Teksas eyaletinde yaşanan feci kazanın ardından polis ekiplerinin yaptığı araştırmalara Tüketici Raporu Mühendisleri de katıldı. Tesla Model Y aracı kapalı bir yolda test ettiler ve aracın otonom sisteminin kolayca kandırabildiği sonucuna vardılar.

Çok Yetersiz

Tüketici raporu ekipleri, aracı sürücü koltuğunda kimse olmadan çalışması için başarılı bir şekilde kandırdı ve defalarca test pistinde turlamasını sağladı.

Test direktörü Jake Fisher, "Değerlendirme sırasında sistem, sadece sürücünün dikkatini verip vermediğini tahmin edememekle kalmadı, orada bir sürücü bulunup bulmadığını bile tespit edemedi." açıklamasını yaptı. 

"Bu güvenlik önlemlerini yenmenin ne kadar kolay olduğunu anladığımızda açıkçası biraz ürperdik" diyen Fisher, Tesla'nın web sitesinde yazan "bu sistemin kullanılması için tamamen dikkatli bir sürücü gerekir ve bu sistem aracı otonom yapmaz" uyarısını hatırlattı.

Tesla Model Y kandırıldı! Elon Musk kara kara düşünüyor! - Resim : 1

Tesla Model Y'yi otopilot modda kullanmak için gereklilikler şunlar: sürücünün ellerinin direksiyon simidinde olması, emniyet kemerinin bağlanması ve herhangi bir kapının açık olmaması.

Elon Musk karşı çıktı!

Araştırmanın başlama sebebi olan Teksas'daki kazada polis ekiplerinin yaptığı araştırmaya göre sürücülerin hiç biri sürücü koltuğunda oturmuyor, araç tamamen otonom bir şekilde yol alıyordu. Bu iddia karşısında Elon Musk, "şimdiye kadar kurtarabildiğimiz veri günlüklerinde otopilot sisteminin etkin olmadığı sonucuna vardık" dedi.

Farklı alanlarda bir çok kişi konuya dahil oldu!

Perşembe günü iki Senatör, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'ne (NHTSA) Teksas eyaletindeki ölümcül kazanın araştırılmasını isteyen bir mektup gönderdi.

 ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla araçların dahil olduğu 28 kaza ile ilgili soruşturma başlattı.

Amerikan haber şirketi BBC, konu ile ilgili Tesla'ya açıklama talebinde bulunsa da Tesla, BBC'nin bu talebine henüz yanıt vermedi.