Otomobil

Tesla, Tam Otomatik Sürüş betasının kazalara neden olabileceğini kabul etti

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHSTA) dün yaptığı bir açıklamada, Tesla'nın yaklaşık 363.000 aracını, Tam Otomatik Sürüş yazılımının kazaya neden olabileceği için geri çağırdığını duyurdu.

Tesla, Tam Otomatik Sürüş betasının kazalara neden olabileceğini kabul etti

NHTSA özellikle, "hız sınırlarını aşma veya kavşaklardan yasa dışı veya öngörülemeyen bir şekilde geçme riskinin kaza riskini artırdığını" belirtiyor.

Geri çağırma toplamda 362.758 aracı etkileyecek. Duyuruya göre etkilenen araçlar “Tam Kendi Kendine Sürüş Beta (FSD Beta) yazılımı veya bekleyen kurulum ile donatılmış belirli 2016-2023 Model S, Model X, 2017-2023 Model 3 ve 2020-2023 Model Y araçları” içeriyor.

NHSTA, Tesla'nın çok abartılı bulunan Tam Kendi Kendine Sürüş sistemiyle ilgili araştırmasını ilk olarak yıllardır süren süren ölümcül otoyol kazalarının ve yazılımın görünüşte kendi kendine zarar verici davranışını belgeleyen korkunç sosyal medya gönderilerinin ardından Ağustos 2021'de başlatmıştı.

Tesla, Tam Otomatik Sürüş betasının kazalara neden olabileceğini kabul etti

Başlangıçta araştırma Tesla'nın neden park halindeki itfaiye araçlarını kovalamaya devam ettiğini araştıran bir mühendislik analizi şeklinde başlamıştı, ancak geçen haziran ayında, ajans kusur araştırmasını genişleterek şirketten bu sorunla ilgili bir geri çağırma talebinde bulunmuştu.

NHTSA başkanı vekili Ann Carlson ocak ayında gazetecilere verdiği demeçte "Çok fazla kaynağa yatırım yapıyoruz" dedi. "Kaynaklar çok fazla teknik uzmanlık, aslında bazı yasal yenilikler gerektiriyor ve bu yüzden elimizden geldiğince hızlı hareket ediyoruz, ancak aynı zamanda dikkatli olmak ve ihtiyacımız olan tüm bilgilere sahip olduğumuzdan emin olmak istiyoruz."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.