Tesla üçüncü çeyrekte kâr açıkladı

Kurucusu ve CEO'su Elon Musk'ın neden olduğu olaylara rağmen elektrikli otomobil üreticisi Tesla, üçüncü çeyrekte kâr elde ettiğini duyurdu.

Tesla üçüncü çeyrekte kâr açıkladı

Çılgın girişimci Elon Musk, sivri çıkışları, ilginç tavırları ile teknoloji sektörünün farklı isimlerinden biri. Musk'ın kurucusu olduğu Tesla ve SpaceX gibi şirketler önemli işler başarıyor. Ancak kurucusunun bu durdurulamaz tavırları zaman zaman bu şirketleri de etkiliyor. Görünüşe göre Musk'ın bu çılgınlıkları elektrikli otomobil firması Tesla'yı fazla etkilememiş. En azından mali açıdan.

Tesla üçüncü çeyrekte kâr açıkladı

Birçok şirket gibi mali sonuçlarını açıklayan Tesla, üçüncü çeyrekte ciddi bir gelir elde etmeyi başardı. Üretim bandındaki sorunlar, otomobillerin teslim tarihinin tutturulamaması gibi sorunlarla boğuşan şirket her şeye rağmen önemli bir mali başarıya ulaştı.

GAAP'a yani Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri'ne göre 312 milyon dolar net kâr eden Tesla, GAAP dışı verilere göre ise 516 milyon dolar kâra ulaşmış durumda. Bu da gösteriyor ki her şeye rağmen insanların elektrikli otomobillere olan ilgisi yüksek.

Tesla üçüncü çeyrekte kâr açıkladı - Resim : 1

Öte yandan Tesla'nın bu başarısının ardındaki model de ortaya çıktı. Buna göre otomobil üreticisinin bu rakamlara ulaşmasındaki en önemli aracı Model 3 oldu. Şirket yıl sonuna kadar 100 bin adet Model 3 üretmeyi planlıyor.

Ayrıca mali raporla beraber şirketin banka hesaplarındaki rakamlar da açıklandı. Buna göre Tesla'nın bankada 3.5 milyar dolar nakit parası bulunuyor. Bu paranın şirketin Çin'de açmayı planladığı otomobil fabrikası için kullanacağı düşünülüyor. Bu fabrikanın yılda 250 bin otomobil üretmesi ve 2 milyar dolara mal olması bekleniyor.