Otomobil

Tesla yeni fabrikası için seçimini yaptı! Yoksa Türkiye mi?

Tesla'nın Yatırımcı Günü henüz gelmedi, ancak şirketin en büyük duyurularından birini şimdiden biliyor olabiliriz.

Tesla yeni fabrikası için seçimini yaptı! Yoksa Türkiye mi?

Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador'a göre Elon Musk, otomobil üreticisinin bir sonraki gigafabrikasını kuzey Meksika'da, kuzeydeki Nuevo Leon eyaletinin başkenti Monterrey'de inşa etme sözü verdi. Bu, bir süredir üzerinde çalışılan bir anlaşma: geçen yılın sonlarında Musk, bölgenin Valisi ile görüşmek üzere Nuevo Leon'u ziyaret etmişti.

Buna rağmen, Tesla'nın bölgede inşa etmek için onay alıp alamayacağına dair bazı soru işaretleri vardı: Monterrey 2022'de ciddi su kıtlığı yaşadıktan sonra, Başkan López Obrador hükümetin aşırı su kullanan fabrikalara izin vermeyeceğini söylemişti.

Tesla yeni fabrikası için seçimini yaptı! Yoksa Türkiye mi?

Elon Musk ile bir dizi telefon görüşmesinden sonra Tesla'ya bir istisna sağlandı. López Obrador, "Elektrikli otomobillerin üretiminde kullanılan tüm suyun geri dönüştürülmüş olacağına dair bir taahhüt var" dedi ve fabrikanın aynı zamanda "önemli bir yatırım ve çok sayıda istihdam" anlamına geleceğini de sözlerine ekledi.

Tesla'nın Meksika, Monterrey'de ne inşa etmeyi planladığına gelince.. Bunu öğrenmek için bir gün daha beklememiz gerekecek. Meksika Devlet Başkanı, yeni fabrikanın tam olarak ne üreteceği konusunda net değildi, ancak Tesla'nın Nevada, Reno'daki bir pil fabrikası ve Telsa Semi kamyonu seri üretimi için 3.6 milyar dolar yatırım yaptığı tesisinde büyük bir genişlemeyi duyurduğunu belirtmekte fayda var.

Yorumlar
Kamuran
Haberin İçeriğinde Türkiye İle Alakalı En Ufak Bir Seçenek Dahi Yokken Yoksa Türkiye Mi Diye Başlık Atıyorsunuz Ya Helal Olsunn!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.