Tesla'da büyük kan kaybı! Ortalık karışabilir

Tesla'nın AI Direktörü Andrej Karpathy, şirketteki rolünden ve Autopilot programının yönetiminden ayrılıyor.

Tesla'da büyük kan kaybı! Ortalık karışabilir

Dört aylık bir tatilden yeni dönen Karpathy, çarşamba günü Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Tesla'ya son 5 yılda hedeflerine ulaşmasında yardımcı olmak büyük bir zevk ve yolları ayırmak için zor bir karardı" dedi.

Haber, Tesla'nın işgücünü %10 kadar azaltacağına dair şüpheleri ve ardından gelen teyitleri takip ediyor. Şirket, Autopilot bölümünden 200'den fazla çalışanını işten çıkardı ve San Mateo ofislerini kalıcı olarak kapattı. Musk, daha önce, “Teksas'ın merkezinin güneşte kavrulmuş kıyıları için” Tesla'nın kurulduğu Silikon Vadisi'ni toplayıp terk etme konusunda önerilerde bulundu. Şirket, geçen Ekim ayında genel merkezini California'dan Austin'e taşıdı ve yeni üretimlerini büyük ölçüde orada yoğunlaştırdı.

Tesla'da büyük kan kaybı! Ortalık karışabilir

Karpathy, Tesla'da Yapay Zeka Kıdemli Direktörü olmadan önce, OpenAI'nin bilgisayarlı görü ve üretken modellemeye odaklanan derin öğrenme programında bir araştırma bilimcisiydi. Bundan önce de doktorası için Fei-Fei Li'nin Stanford'daki araştırma ekibinin bir parçasıydı. Karpathy'nin gelecek için henüz "somut planları" yok, ancak "AI, açık kaynak ve eğitim alanındaki teknik çalışma konusundaki uzun vadeli tutkularımı yeniden gözden geçirmek için daha fazla zaman harcamak" istiyor.

 The Information ise Karpathy'nin bugün ayrılan tek Tesla yöneticisi olmadığını bildiriyor. Tesla'nın enerji bölümünde kıdemli bir yazılım yöneticisi olan Chris Rollins'in yanı sıra "DEI'ye odaklanan kıdemli bir yönetici" de görünüşe göre ayrıldı. Çeşitlilik ve kapsayıcılık odaklı üst düzey bir yönetici olan Kristen Kavanaugh geçen ay istifa etmişti.