Otomobil

Tesla'da sorunlar bitmiyor! Sırada ne var?

Şirket, 2022 yılının ikinci çeyreğinde, yılın başına göre daha az araç ürettiğini açıkladı. 

Tesla'da sorunlar bitmiyor! Sırada ne var?

Otomobil üreticisi cumartesi günü yaptığı açıklamada, Tesla'nın 2022'nin ikinci çeyreğinde 258.580 araç ürettiğini duyurdu. Bu, 2021'in ikinci çeyreğinde ürettiği otomobil sayısından yıllık %25’lik bir artış olsa da, "olağanüstü zor bir çeyrekte" yılın başında şirketin ürettiğinden çok daha az araç anlamına geliyor. 2022'nin ilk üç ayında şirket 305.407 otomobil üretti, yani üretim hacmi önceki çeyreğe göre %15 azaldı.         

Sonuç olarak Tesla, son üç ayda, yılın başında olduğundan daha az araç teslim etti. Teslimatlar, 2022'nin ilk ve ikinci çeyreği arasında yaklaşık %18 azalarak 254.695'e düştü. Gerileme, Tesla'nın teslimatlarının iki yılda ilk kez çeyrekten çeyreğe düştüğünü gösteriyor.

Tesla'da sorunlar bitmiyor! Sırada ne var?

Şirket, tüm otomobil endüstrisini etkileyen devam eden bileşen kıtlığı nedeniyle üretimin yavaşladığını gördü. Tesla ayrıca, Çin'in en kalabalık şehrini vuran sıkı COVID-19 karantinaları nedeniyle kritik Şanghay Gigafactory'de mart ayında birkaç kez çalışmayı durdurmak zorunda kaldı.

Tesla için bir umut ışığı varsa, o da şirketin önümüzdeki çeyrekte toparlanmak için iyi bir konumda görüneceğidir. Tesla yatırımcısı Sawyer Merritt'e göre şirket, Haziran ayında en yüksek aylık araç üretim hacmine ulaştı. Yine de şirket 20 Temmuz'da 2022 ikinci çeyrek sonuçlarını tam olarak paylaştığında Tesla'nın görünümü hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.