Otomobil

Tesla'dan Türkiye yollarına göre güncelleme

Dünyanın en ünlü ve en büyük elektrikli otomotiv üreticisi Tesla, yayınladığı yeni güncelleme ile birlikte araç sahiplerinin gönüllerini bir kez daha fethetti.

Tesla'dan Türkiye yollarına göre güncelleme

Tesla şüphesiz ki dünya genelinde elektrikli araçlara bakışı değiştiren bir marka. Elon Musk liderliğinde her geçen gün büyüyerek sektörün en önemli aktörü konumuna gelen bu marka, aynı zamanda “akıllı otomobil” tanımına da bire bir uyuyor. Yazılım merkezli bir otomobil olan Tesla, bu özelliği sayesinde tıpkı akıllı telefonlar gibi güncellemeler sayesinde ekstra özellikler kazanabiliyor.

İşte geçtiğimiz günlerde paylaşılan ve özellikle Model S ve Model X sahiplerini ilgilendiren yeni güncelleme paketi, bu araçların yollarda bulunan çukur vb. engelleri önceden tarayarak bunların genelinden oluşan bir tür “sıkıntılı yol haritası” meydana getirmesini sağlıyor. İşin daha güzel kısmı ise, tüm Tesla otomobilleri bu haritaya katkı sağlayarak ortak bir veri tabanı meydana getiriyor.

Tesla'dan Türkiye yollarına göre güncelleme

Tabi yeni özellik bununla sınırlı değil. Haritanın çıkarılmasının ardından yolunun üzerinde herhangi bir çukurun olduğunu öğrenen Model S ve Model X marka araçlar, süspansiyonlarını bu yola göre ayarlayarak sürücüleri için maksimum konfor imkanı sağlamış oluyorlar.

Bu özelliğin sadece Model S ve Model X’de bulunmasının sebebi ise, Model Y ve Model 3’ün aksine bu iki Tesla aracında adaptip süspansiyon özelliğinin bulunması. Bununla birlikte sadece sürücüyü uyarmak ve ona bilgi vermek için Model Y ve Model 3’lerin de bu sıkıntılı yok haritasından faydalanıp faydalanmayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.