Otomobil

Tesla'nın otonom sürüşü bir kez daha mercek altında!

Tesla'nın bir Adalet Bakanlığı (DOJ) soruşturmasıyla karşı karşıya olduğu söylentileri doğru çıktı. EV tasarımcısı, DOJ'nin Otomatik Pilot ve Tam Kendi Kendine Sürüş (FSD) özellikleriyle bağlantılı belgeler talep ettiğini bir SEC dosyasında doğruladı.

Tesla'nın otonom sürüşü bir kez daha mercek altında!

Tesla, hiçbir hükümet kurumunun aktif bir soruşturmanın parçası olarak "suistimal" tespit etmediğini söylüyor, ancak yaptırımın işletmesi üzerinde "maddi bir olumsuz etkisi" olabileceği konusunda uyarıyor.

İnceleme haberi Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi'nin (NHTSA), acil durum araçlarıyla çarpışmalar da dahil olmak üzere Otopilot veya FSD'nin dahil olduğu bildirilen 35 kazayı araştırmasının ardından geldi. California'nın DMV'si ve diğer yetkililer Tesla'yı, FSD bile sıklıkla müdahale gerektirdiğinde, arabalarının gerçekten sürücüsüz olduğu konusunda yanlış bir şekilde yönlendirmekle suçladılar. Eyalet DMV'si ve NHTSA, kazalar söz konusu olduğunda Tesla sürücülerinin kayıtsız kalabileceğinden ve gerektiğinde kaçamak eylemde bulunabileceğinden endişe ediyor.

Tesla'nın otonom sürüşü bir kez daha mercek altında!

Marka, otomobillerinin yetenekleri hakkında da karışık mesajlar veriyor. Tesla'nın destek sitesi, Otopilot ve FSD'nin tam özerkliği temsil etmediğini ve "tamamen dikkatli bir sürücü" gerektirdiğini açıkça belirtirken, FSD pazarlama sayfası, yalnızca "arabanıza nereye gideceğini söylemeniz" gerektiğini iddia ediyor. Şirket başkanı Elon Musk, uzun süredir gerçek otonom sürüşün yolda olduğunu iddia ediyor, ancak Ekim 2022'de Tesla'nın sürücüsüz çalışmaya "pek hazır olmadığını" da söyledi

DOJ soruşturması, Tesla ve uygulamaları üzerinde sayıları artan başka incelemelerle de karşı karşıya kalmasıyla birlikte geldi. Musk, Tesla'yı gizli tutma konusundaki tweet'leri nedeniyle bir hissedar davasına karıştı. Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu geçtiğimiz günlerde Florida personelinden maaş ve işten çıkarma konusunda sessiz kalmalarını istemesi üzerine Tesla'yı yasayı çiğnemekle suçladı. Ayrıca, bir dizi geri çağırmanın ardından yapı kalitesiyle ilgili yanıt bekleyen sorular da bulunuyor. Tesla, uygulamalarını değiştirmesi için artan bir baskıyla karşı karşıya ve olası DOJ cezaları şu an en son endişeleneceği şey.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.