Otomobil

Tesla'ya rakip geliyor! Çin'de üretim başlatıldı

Bir başka Amerikan EV üreticisi Çin'de fabrikalarını kurdu. Tesla'ya rakip olacak firma çalışmalarına son hız devam ediyor. Detaylar haberimizde.

Tesla'ya rakip geliyor! Çin'de üretim başlatıldı

Başka bir Amerikan elektrikli araç üreticisi Tesla'nın izinden gidiyor gibi görünüyor. Bir EV girişimi olan Lucid Motors, Çin'de bulunan yeni fabrikasıyla fabrikalarını ABD dışına taşımayı planlıyor. Girişimin CEO'su Peter Rawlinson, bu haftanın başlarında CNBC'ye Çin ve Orta Doğu'da genişlemenin hedeflendiğini söyledi.

Lucid Motors, Arizona'da bulunan California merkezli bir elektrikli araç üreticisidir. Şirket, Eylül 2021'de elektrikli otomobillerinin üretimine başlamıştı.

Tesla'ya rakip geliyor! Çin'de üretim başlatıldı

Bir röportajda şirketin üst düzey yetkilisi, "On yıl içinde Orta Doğu ve Çin'de de fabrikalara sahip olmayı planlıyoruz" dedi. Şu an itibariyle Çin, elektrikli araçların da endüstride önemli bir segment olmasıyla dünyanın en büyük otomobil pazarı konumunda. 2019'da Tesla, bölgedeki varlığını genişletmek için Gigafactory'sini Çin'in Şanghay kentinde inşa etmişti. Otomobil devinin bölgeye gelmesiyle birlikte Xpeng, NIO ve Li Auto gibi Çinli girişimler de kendi EV tekliflerini piyasaya sürdükçe yerel pazardaki rekabet kızıştı.

Şimdi, Çin pazarına başka bir Amerikan markası giriyor gibi görünüyor. Şu anda Lucid Motors, gelecek yıl için Air sedanlarından 20.000 adet üretmeyi planlıyor. Rawlinson, "Arizona'daki fabrikanın boyutunu dört katına çıkarıyoruz. Yılda 90.000 ünite inşa etmeye hazırlanmak için 2.85 milyon metrekarelik bir genişleme inşa ediyoruz. Yılda yaklaşık 400.000 ünite kapasitesine sahibiz.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Sezer
İyiki Türkiyeyi gelmiyor.
Cevapla
Teknosiyosu
Bunu yapan teslanin mühendislerinden biri yani fiyatı iyi olursa alicisida olur
Cevapla
Kaan
Tesla'nın getir götürünü yapar anca
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.