Otomobil

Tofaş üretime ara veriyor! Otomobil pazarı karışmaya devam ediyor!

Dünya genelinde yaşanan çip krizi otomotiv sektörüne sıçradı. Yaşanan bu çip krizinden dolayı Tofaş da üretime bir süre ara vereceğini açıkladı.


2020 yılında koronavirüs salgınından dolayı bir çok sektör ağır yara almıştı. Yaşanan bu olaylar yetmezmiş gibi bir de dünya genelinde çip krizi olarak da bildiğiniz yarı iletken krizi patlak vermişti. Teknolojinin her alanında lazım olan bu yarı iletken malzemelerdeki kriz şimdi de otomotiv sektörüne de sıçradı. Tofaş, üretime ara vereceğini bugün resmi olarak açıkladı.

Renault'nun ardından Tofaş cephesinin de üretime ara verecek olaması, çip krizinin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Tofaş'ın açıklamalarına göre; 19 Mart ila 5 Nisan tarihleri arasında üretim duracak. Peki, bu üretimin durması otomotiv sektörünü nasıl etkileyecek?

Yaşanan bu çip krizinden dolayı fiyatlarda yavaş yavaş bir artış görebiliriz. Bu tüm sektör için geçerli olacak. Telefondan tablete çamaşır makinesinden otomobile kadar yarı iletken malzemelerin kullanıldığı her alanda zam yapılabilir. Ancak şimdilik korkmak için erken görünüyor. Bu kriz kısa sürede çözülür ve üretim eski rayına oturursa zamlardan kurtulabiliriz.

Tofaş cephesi; "Geçtiğimiz yıldan beri tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisi nedeniyle otomotiv endüstrisi de dahil olmak üzere küresel ölçekte birçok sektörü etkileyen elektronik bileşen (mikroçip) tedarik sorunu yaşanmaktadır. Tofaş, ürünlerindeki yüksek teknoloji, giderek artan elektronik bileşim kullanımı ve dünya ile bütünleşik üretim sistemi sebebiyle söz konusu mikroçip tedarik sorunundan etkilenmektedir.

Bu kapsamda bünyesinde söz konusu mikroçiplerin kullanıldığı bazı parçaların yurt dışından tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar sebebiyle 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine kadar iki hafta süreyle fabrikamızda üretim faaliyetlerine ara verilecektir.

Söz konusu kararın etkilerinin asgari seviyede tutulması amacıyla, üretime ara verilen süre içerisinde üretim tesislerinin bazı periyodik bakım çalışmaları gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte, Şirketimizin üretim dışında kalan operasyonları faaliyetlerine devam edecektir. Konuyla ilgili önemli gelişmeler yatırımcılarımızla ayrıca paylaşılacaktır." açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.