Otomobil

TOGG üretim tarihi açıklandı! Beklenen gün geldi

Uzun süredir merakla beklenen yerli otomobil TOGG'dan bilgiler gelmeye devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır konuya netlik getirdi. İşte tüm detaylar.

TOGG üretim tarihi açıklandı! Beklenen gün geldi

İstanbul Ataşehir'deki bir otelde dün başlayan etkinlikte Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır bazı açıklamalarda bulundu. Kacır, Demirören Haber Ajansı'na özel açıklamalarda bulundu. TOGG'a dair yeni görüntüler resmi sosyal medya hesabından paylaşıldı.

TOGG üretim tarihi açıklandı! Beklenen gün geldi

togg üretim tarihi

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, "Milletimizin yakından takip ettiği ve heyecanla beklediği Türkiye'nin otomobili projesi bizim şu an odağımızda. Yıl sonu itibariyle artık Türkiye'nin otomobili TOGG üretime başlamış olacak. Son günlerde sosyal medyada eksi 40 derece soğuklarda yoğun kar, buzlanma şartlarında yapılan testlerin videoları da büyük bir ilgi gördü. Bu testlerin hepsinde de TOGG çok başarılı. Bir kritik adımımız bu, enerji teknolojilerinde de yeni adımlar atıyor olacağız, çığır açıcı alanlara odaklanıyor olacağız" ifadelerini kullandı.

Kacır, "Son yıllarda gördüğümüz başarılar çok büyük ölçüde son 20 yılda kurulmuş olan ekosistem sayesinde ortaya çıktı. Türkiye son 20 yılda adeta sıfırdan bir Ar-Ge ve inovasyon alt yapısı oluşturdu. Türkiye'nin dört bir yanında teknoparklarımız var. 80'den fazla teknoparkımızda 7 binden fazla firmamız araştırma geliştirme odaklı çalışmalar yürütüyorlar" sözlerini ekledi. 

Kacır, "Özel sektörümüzün Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısı bin 500'ü aşmış durumda. Milli gelirimizden Ar-Ge'ye ayırdığımız pay binde 5'ler seviyesindeyken, yüzde 1'ler seviyesinin üzerine çıktı. Türkiye'de 2000'li yılların başında yaklaşık 20 bin Ar-Ge çalışanı varken bu sayı şimdi 200 binlere yükseldi. Türkiye'de yıllık patent başvuru sayısı 400'lerdeyken şimdi 8 binlerin üzerine çıktı. Dolayısıyla artık büyük bir kapasiteyi oluşturmuş durumdayız ve bunun sonuçlarını görmeye başladık. Artık Türkiye yüksek teknolojide kritik ürünleri yerli ve milli olarak geliştirebilen, rekabetçi şekilde dünyaya ihraç edebilen bir ülke oldu. Bunun öncül örneklerini savunma sanayide görmüş olduk. Şimdi bu örneklerin diğer sektörlere de hızla yayıldığını görüyoruz" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar
İsmail Tarı
Ben TOGG öylede olsa böylede olsa Alacam öncelikle Allah nasip ederse, Alamayanlar sesleniyorum o zararlı sigara Alkol içmeyin özelinzden vazgecin Bu Aracı herkez Alır. Ben öyle yapıyorum zigara Alkol kulanmıyorum dört senede bir sıfır araç değiştiriyorum. Bir TOGG Alsam 8-10 senede öderim ne olacak yani. Ben öyle yapıyorum oluyor. İyi günler dilerim👍🇹🇷🕌💪
Cevapla
Ferhat arslan
Togg üretildi üretiliyor aha çıktı aha çıkacak insanları kandırmayın artık yeter milletin anası ağladı bırakın araba almayı insanlar markete gitmekten korkar oldu diyelim çıktı bu araba nasıl alacak bu millet onuda anlatsaniza birzahmet
Cevapla
Zeki
Senin zekayla özürün yok degilmi herkes istediğini alamaz gücü yeten alır bütün dünyada bu böyledir seninle ben birer bisiklet alırız olmazmı
Tik tok çu
Admin tarih nerede? İnsanların vakitlerini çalmayın!
Cevapla
Carefulless
Bu Nasıl Haber Tarih Açıklandı Yazmışsınız Tarihten başka herşey var
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.