TOGG'un rakibi Tesla elektrikli otomobil sektörüne adeta yön veriyor!

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bu durumu çalıştırdığı işçi sayısı ve yarattığı istihdamla da ortaya koyuyor.

TOGG'un rakibi Tesla elektrikli otomobil sektörüne adeta yön veriyor!

Amerika'da teknolojik gelişmeler denilince akla ilk gelen yerlerden biri Silikon Vadisi'dir. Ancak, yeni verilere göre Amerika'nın elektrikli araç (EV) endüstrisindeki gerçek kuvvet merkezleri Orta Batı ve Güney bölgeleridir.

Blue Green Alliance Foundation ve Atlas Public Policy'nin raporuna göre bu bölgeler, yükselen EV pazarı sayesinde iş yaratma ve yatırım konusunda merkez haline gelmiştir. Son yıllarda EV sektörüne yapılan 154 milyar dolarlık yatırımın büyük bir bölümü bu bölgelere yapılmıştır. Araştırmalar, ülke genelinde 188,000 işin yaratıldığını ve bu ekonomik faaliyetlerin büyük bir kısmının Orta Batı ve Güney'de olduğunu gösteriyor.

TOGG'un rakibi Tesla elektrikli otomobil sektörüne adeta yön veriyor!

Bu tesislerin %32'si dezavantajlı topluluklarda bulunuyor. Bu, kırsal istihdam fırsatlarının artmasına neden olmuş ve EV patlamasına önemli bir sosyo-ekonomik boyut kazandırmıştır. İşçi dayanışmasını temsil eden bir diğer önemli veri ise bu tesislerin %25'inin sendikalı olmasıdır. Bu oran, Amerika'da %10 olan ortalamanın iki katından daha fazladır.

Tesla, 28,524 işle büyük bir iş yaratıcı olmaya devam ederken, Ford, Rivian ve LG gibi şirketler de 15,000'in altında EV işi yarattı. Yatırımlar, 2022'de LG, Tesla, General Motors ve Ford'un liderliğinde yaklaşık 70 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştı.

Bu başarının arkasında elbette destekleyici politikalar da var. Başkan Biden'ın Enflasyon Azaltma Yasası ve Çift Taraflı Altyapı Yasası, EV alıcılara vergi indirimi sağlamanın yanı sıra yerel üretimi teşvik eden maddeleri de içeriyor.