Hidrojen yakıtla çalışan ve saatte 500 km hıza ulaşması planlanan FCV modelini 2015’te sunmayı hedefleyen Toyota, bilim kurgu filmlerinden fırlama yeni projesi FV2 ile akıllı otomobil alanında önemli bir atılım yapmak istiyor.

Toyota’nın BBC’ye verdiği bilgiye göre, ‘FV2 birkaç yıl içinde kullanmaya başlayacağımız bir araçtan çok bir hayalgücü çalışması.’ Ancak FV2 projesinde geliştirilecek olan teknolojilerin 5-10 yıl içinde Toyota araçlarıyla sunulması planlanıyor.

Wall Street Journal’ın verdiği bilgiye göre, sürücü vücut hareketleriyle FV2’yi sağa sola ve öne arkaya hareket ettirecek. Sürücünün hareketlerine uyumlu otomobil, sahip olduğu bilgisayar sistemiyle de sürücüyü an be an takip edecek.

‘Hayata Geçmesi Zor’

Toyota’nın ‘akıllı ulaşım sistemi’ adını verdiği bilgisayar teknolojisi, trafikteki diğer araçlarla iletişim kurarak her türlü tehlikeye karşı optimum güvenlik sağlayacak. Yapay zeka yazılımı da kullanacak olan Toyota, ortaklarıyla birlikte geliştirdiği ‘Toyota Heart Project’ teknolojisi sayesinde sürücünün ses tonu ve yüz hatlarını takip edecek, duygularını anlayabilecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.