Otomobil

Trafik kazalarının %60'ı cep telefonu kaynaklı!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yapılan araştırmalarda, son 3 yılda trafik kazalarının %60'ının cep telefonu kullanımı nedeniyle meydana geldiğinin tespit edildiğini belirtti.

Trafik kazalarının %60'ı cep telefonu kaynaklı!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Almanya, Avusturya ve İsviçre'de yapılan araştırmalarda, son 3 yılda trafik kazalarının %60'ının cep telefonu kullanımı nedeniyle meydana geldiğinin tespit edildiğini belirtti. Palandöken, yazılı açıklamasında, ağustos ayında yurt genelinde toplam 390099 trafik kazasının meydana geldiğini hatırlattı.

1506856616_dokuman-hptfk96xrux8m86pjjc2.jpg

Dünya Sağlık Örgütü Raporu'na göre, sürücülerin %20'sinin direksiyon başındayken telefonlarını kontrol ettiklerine işaret eden Palandöken, şunları kaydetti:

Yol güvenliği konusunda Almanya, Avusturya ve İsviçre'de yapılan araştırmalarda, trafik kazalarının yüzde 60'ının cep telefonu kullanımı nedeniyle gerçekleştiği tespit edildi. Hacettepe Üniversitesi Trafik ve Yol Güvenliği Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin 'Trafikte Cep Telefonu Kullanımı' raporuna göre telefon beklerken veya görüşme bittikten sonra da kaza riski devam ediyor. Yapılan araştırmalarda, telefon görüşmesi bittikten sonra kişinin konuşmalar üzerine düşünerek dikkatini toplayamadığı ve görüşme bittikten sonraki 5 dakika içinde kaza riskinin 4,8 kat arttığı belirlendi. Özellikle telefon konuşmasının yoğunluğu kişinin dikkat dağınıklığı üzerinde büyük rol oynuyor. dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.