Otomobil

Tüm dünya bunu konuşuyor! Tesla sen ne yaptın?

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi konumunda olan sektörün sembol ismi Tesla, çalışanlarına gönderdiği mail ile herkesi feci halde korkuttu.

Tüm dünya bunu konuşuyor! Tesla sen ne yaptın?

Uzun süren pandemi dönemi ve ardından başlayan RusyaUkrayna savaşı ekonomik dengeleri alt üst etti. İlk başlarda bu sıkıntılarla mücadele edebilmek için bol miktarda para basarak adeta halkına yağdıran devletler şimdilerde ise enflasyon sorunuyla başa çıkabilmek için çok sert tedbirler almak zorunda kalıyor. Hal böyle olunca da başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, tüm dünya genelinde işsizlik verilerinde artış bekleniyor.

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın Tesla çalışanlarına attığı bir mail, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işsizlik verilerinin artmasına doğrudan katkı sağlayacak. Musk tarafından gönderilen mailde, ülke ekonomisinin iyiye gitmediği bu nedenle de ilk tedbir olarak yeni çalışan alımının durdurulduğu ikinci önlem olaraksa mevcut çalışanların yaklaşık %10’unun işten çıkarılacağı belirtildi.

Tüm dünya bunu konuşuyor! Tesla sen ne yaptın?

İşten çıkarmaların neye göre yapılacağı ve tam olarak çalışanlara ne zaman tebliğ edileceği konularında herhangi bir açıklama yapılmaması, çalışanların tamamının işten çıkarılma korkusu yaşamasına neden oldu.

Öte yandan elektrikli araç üretiminin sembol ismi konumunda olan ve son 2 yıldır satışlarını düzenli olarak arttıran Tesla’nın ekonomik sıkıntıları sebep göstererek böyle bir yola başvurması, sektörün diğer isimlerini de teşvik edebileceği için son derec tehlikeli olarak görülüyor. Elon Musk tarafından daha önce pek çok farklı röportajda dile getirildiği üzere, ünlü şirketin dünya genelinde yaklaşık 100.000 çalışanı bulunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.