Otomobil

Türk otomobili için tarih belli oldu

2020'den önce yerli otomobili yollarda göreceğiz.

Türk otomobili için tarih belli oldu

Türkiye teknoloji alanında artık o kadar ilerledi ki, kendi teknoloji ürünlerimizi kendimiz üretmeye başladık. Bu durum otomobil piyasası içinde geçerli. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bakanlığın modelini belirlediği yerli otomobil çalışmalarının sonlarına yaklaşıldığını açıkladı.

Bakan Işık, Mayıs sonu ya da Haziran ortasına kadar yerli otomobil modelinin prototipini netleştireceklerini belirtti. Işık, yerli otomobili özel sektörün üreteceği model hakkında bilgi verdi ve aracın yakıt türü itibariyle alternatifli olacağını söyledi.

 Bakan Işık şunları söyledi: “Biz şimdi mimariyi oluşturduk, modeli ürettik, yol haritamızı belirledik. Şu anda detayları çalışıyoruz. Mayıs ayı sonuna doğru bu detayları da tamamlamış oluruz. Eğer bir aksilik olmazsa Mayıs ayından sonra start verme noktasına gelebiliriz. 2020'den önce yerli otomobili yollarda göreceğiz. Hatta modelin üzerinde de daha güzel şeyler ürettik. Baştan beri menzili arttırılmış elektrikli araç yoğunluklu olmak kaydıyla sırf elektrikli ve farklı bir model daha gelebilir. Yakıt türü itibariyle alternatifli bir model olacak” dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.