Türkiye'de otomobil satış yasağı bugün başladı! Fiyatlar düşecek mi? - Page 1

Şirketlerin sıfır otomobilleri satın alarak, sonrasında daha yüksek fiyattan satış yapmasının önüne geçmek için uygulamaya alınan otomobillerde 6+6 yasası bugün yürürlüğe giriyor. Bu tarihten itibaren şirketler ve galeriler 6 ay ve 6 bin kilometre geçmeden sıfır aldıkları araçları satamayacak.


Türkiye'de otomobil satış yasağı bugün başladı! Fiyatlar düşecek mi? - Page 2

Araba satışlarında fırsatçılığın önüne geçmek amacıyla getirilen 6+6 yasası bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Bu yasa ile birlikte ticari amaçla otomobil alıp satan kişilerin bayilerdeki araçları alarak çok daha yüksek fiyatlarla satışa sunmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.


Türkiye'de otomobil satış yasağı bugün başladı! Fiyatlar düşecek mi? - Page 3

Yeni düzenleme ile birlikte son dönemde artan kur fiyatlarına ek olarak fırsatçıların yarattığı fiyat artışının önüne geçileceği düşünülüyor. Son yıllarda pandeminin de etkisi ile tedarik sıkıntıları yaşayan otomobil firmaları üretimin azalması ile çok daha az sayıda arabayı ülkemize getiriyordu.


Türkiye'de otomobil satış yasağı bugün başladı! Fiyatlar düşecek mi? - Page 4

Ülkemize giren az sayıda araç ise birçok şirket tarafından alınıyor ve sonrasında sıfır fiyatının çok üzerinde yeniden ilana konuyordu. Örnek vermek gerekirse resmi sitesinde 600 bin liralık fiyat etiketine sahip bir aracı 650-700 bin lira bandında görüyorduk.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.