Otomobil

Türkiye'de satışa çıkacak Tesla Model 3'ün maliyeti düşürülüyor! İşte yeni fiyat

Reuters’ın haberine göre Tesla son zamanlarda, "Highland" kod adlı Model 3'ün yeniden tasarımı üzerinde çalışıyor.

Türkiye'de satışa çıkacak Tesla Model 3'ün maliyeti düşürülüyor! İşte yeni fiyat

Şirketin hedefinin, sedanı üretmek için gereken karmaşık süreci ve bileşen sayısını azaltmak olduğu iddia ediliyor. Bu yeniden tasarım, otomobilin performansında da birtakım değişiklikler içerebilir. Projede 2021 Model S'nin yenilenmesinin temel alınacağı söyleniyor.

Ancak, yeniden tasarlanan Model 3'ün daha pahalı bu kardeşinde bulunan tartışmalı direksiyon boyunduruğuna sahip olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Reuters, yenilemede otomobil üreticisinin yeni nesil 4680 pil hücrelerini kullanıp kullanmayacağından da bahsetmiyor. 2020'de Elon Musk, yeni pil tasarımının Tesla'nın üç yıl içinde 25.000 dolarlık bir elektrikli araba üretmesini sağlayacağını söylemişti.

Türkiye'de satışa çıkacak Tesla Model 3'ün maliyeti düşürülüyor! İşte yeni fiyat

Reuters’a göre Tesla, yeni Model 3'ü 2023'ün üçüncü çeyreğinde Shanghai Gigafactory’isinde üretmeye başlayacak. Yeniden tasarlanan sedanı ayrıca şirketin Fremont fabrikası da üretecek.Tesla'nın yeni Model 3'le ne kadar tasarruf etmeyi beklediği veya şirketin maliyet tasarruflarını tüketicilere yansıtıp yansıtmayacağı ise henüz belli değil. Tesla şu anda ürettiği her araba için yaklaşık 9.500 dolar net kar elde ediyor.

2023 zaman çizelgesi şimdilik belirlenmiş olsa da ileride, tarihlerde bir değişim yaşanması söz konusu olabilir. Son zamanlarda Tesla planlamalarında ve son teslim tarihlerine bağlı kalma konusunda pek de iyi bir sicile sahip değil. Örneğin otomobil üreticisi Cybertruck'ı ilk duyurduğunda Elon Musk seri üretimin 2021'de başlayacağını söylemişti. Ancak bu tarih önce 2022'ye, ardından da 2023'e kaydırıldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.