Otomobil

Türkiye'deki BMW ConnectedDrive hizmetleri kısıtlanıyor

BMW marka bazı otomobillerde standart olarak bulunan ConnectedDrive özelliğinin kullanımı BTK tarafından alınan bir kararla kısıtlanıyor.

Türkiye'deki BMW ConnectedDrive hizmetleri kısıtlanıyor

Alman üretici BMW tarafından bazı otomobillerinde kullanılan ConnectedDrive özelliğinin kullanımı kısıtlanıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından alınan bir karara göre artık bu hizmetin tüm özellikleri kullanılamayacak.

Türkiye'deki BMW ConnectedDrive hizmetleri kısıtlanıyor


BMW tarafından yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:


Değerli Müşterimiz,
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (“BTK”) 2018/DK-YED/27 sayılı kararı uyarınca araçlarda katma değerli hizmet sunumuna imkân sağlayan haberleşme sistemlerinde kullanılan SIM kartların ülkemizde mobil elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere yetkilendirilmiş̧ işletmecilerden temin edilmesi veya söz konusu işletmeciler tarafından kontrol edilebilecek şekilde programlanabilir olması, ayrıca kullanılacak sunucuların Türkiye’de bulundurulması gerekmektedir. Bu kapsamda sunulan bu hizmetlerin durdurulması zorunluluğu doğmuştur.

BMW ConnectedDrive katma değerli hizmetlerimizin satışları 26.06.2019 tarihi itibarıyla sonlandırılmıştır. BTK kararında öngörülen yükümlülüklerin yerine getirilebilmesi, kapsamlı teknik çalışmalarının yapılmasını gerektirdiği için; BMW ConnectedDrive Genel Hizmet Şart ve Koşulları kapsamında zorunlu olarak tüm ConnectedDrive hizmetlerimiz 30.06.2019 tarihi itibarıyla sonlandırılacaktır.


İptal Olacak Hizmetler :

 • Gerçek Zamanlı Trafik Bilgisi
 • ConnectedDrive Hizmetleri
 • ConnectedDrive Store
 • Uzaktan Erişim
 • 3D Remote View
 • Teleservice
 • Akıllı Acil Durum Çağrısı
 • Navigasyon Güncelleme (Yetkili Servisler tarafından güncelleme gerçekleştirilebilir)
  *ConnectedDrive uygulaması Apple Store ve Google Play’den indirilemeyecek ve mevcut uygulama devre dışı kalacaktır.


Devam Edecek Olacak Hizmetler :

 • Müşteri İlişkileri, Yetkili Servis, Yol Yardım
 • Apple Car Play
 • 112 Acil Durum Çağrı Hattı;
 • "Manuel ve otomatik acil çağrı fonksiyonu yalnızca 112 acil çağrı merkezini arayacak şekilde devam edecektir. (112’ye konum iletimi ve 112’nin aracı geri arayabilme özelliği olmayacaktır.)"
Yorumlar
Emir
alternatif olarak kullanabileceğimiz obd2 adaptörü gibi bişey var mı? mercedes'te "me adaptör" var... ya da farklı bi çözüm alternatifi?
Cevapla
Ahmet Sarı
(112’ye konum iletimi ve 112’nin aracı geri arayabilme özelliği olmayacaktır.)" ifadesi çok doğru değil açıkçası, Güvenlik açısından kanunda böyle bir zorunluluğu bildiren hüküm ifadesi var diye hatırlıyorum tekrar incelenmesi gerekiyor.
Cevapla
Mehmet
BMW'nin resmi sayfasında yazan bir bilgi bu. Linke tıklayın sen de görebilirsin. BMW'ye söylemek gerekiyor böyle bir sorun varsa da
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.