2016’DA ÜRETİLECEK

Adapazarı’nda üretilecek modelin 2016’da banttan inmesi ve dünya pazarlarına ihraç edilmesi planlanıyor. Fabrikanın mevcut 150 bin adetlik kapasitesi yeni Corolla ile ilk etapta 200 bin adede yükselirken, üçüncü modelle 300 bin adede çıkacak.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Orhan Özer, yeni modelle ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamada, “Üretim yeri için rekabette Fransa yok, yer kesin Türkiye. Proje olursa Türkiye’de olacak. Model eli kulağında çabalıyoruz.

Çok büyük ihtimalle olacak. Üretirsek her şey ikiye katlanacak. Üretim de adet olarak ikiye katlanacak. 150 milyon Euro’dan biraz daha büyük bir yatırım olur” yorumunu yapmıştı.

ÖNCÜSÜ ORTAYA ÇIKTI

Bu açıklamanın ardından modelle ilgili çalışmalar hızlandı ve Toyota’yı Avrupa’da rekabetin içine sokacak kompakt SUV modelinin öncüsü olan yeni C-HR konsepti ortaya çıktı. Toyota’nın Adapazarı fabrikasında üretilecek modelin öncüsü olan bu konsept Ekim ayında kapılarını açacak Uluslararası Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek. Modelin seri üretim versiyonun 2015 yılında ortaya çıkması üretiminin ise 2016 yılı başında başlaması planlanıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.