Otomobil

Türkiye'nin otomobilinin motoru yerli olmayacak!

TOGG CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş, gazeteci Fatih Altaylı'ya verdiği demeçte Türkiye'nin otomobilinin motorunun BOSCH yapımı olacağını açıkladı.


Hemen hemen herkesin merak ve heyecanla beklediği Türkiye'nin otomobili çalışmaları koronavirüs salgınına rağmen hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz gün Bilişim Vadisi'ne giderek burada TOGG CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş ile bir araya gelen ünlü gazeteci Fatih Altaylı, köşe yazısı üzerinden öne çıkan noktaları okurları ile paylaşıyor. Türkiye'nin otomobiline dair yine çarpıcı bir yazı kaleme alan Fatih Altaylı, aracın motoru ve bataryası hakkında kimsenin bilmediği önemli detaylara ulaştı. Buna göre yerli otomobilin motorunun yerli olmayacağı da anlaşılmış oldu.

Yerli otomobilin motoru yerli olmayacak!

Evet, demin de ifade ettiğimiz üzere otomobilin motoru yerli olmayacak. Motorun kim tarafından üretileceğine de açıklık getiren TOGG CEO'su, bu işi en iyi BOSCH'un yaptığını ve bu sebepten dolayı da motorun bu firmadan alınacağını söylüyor. Gürcan Karakaş'ın bu konuyla ilgili açıklamalarının tamamı ise şu şekilde:

"Motor konusu önemli. 400 kg batarya paketi ve bir ya da iki motor. Belki bazı modellerde daha da fazla. Burada bir toplamdan söz ediyoruz. Elektrik motoru, redüktörleri, bağlantıları. Bir bütün. Yapılabilir mi? Tabi iki yapılır. Ama Bosch bunu herkesten daha iyi yapıyor. Bizim üretim ölçeğimizde yapmaktansa almak daha iyi. Biz birkaç yüz binlik üretimlerle başlamıyoruz ki! Birkaç binle başlıyoruz. Yükselecek ama başlangıçta binli rakamlar. Bu motoru üretmenin mantığı yok. Almak her açıdan daha verimli. Ha, sayılar artar üretmek daha iyi olur o ayrı mesele. Ama her şeyi de açık açık konuşamayız zaten bugünden. Sonuçta bu bir iş, Ticari meseleler var. Bugün Bosch’tan almak daha mantıklı. “

Türkiye'nin otomobilinin bataryası hakkında da önemli detaylar veren Karakaş, bu kısımda motorda olduğu gibi farklı bir firmadan alınması gibi bir durumun söz konusu olmayacağı müjdesini veriyor. Yani buna göre otomobilin bataryası yerli olmakla beraber motoru BOSCH'tan alınacak gibi gözüküyor. 

Yorumlar
Ya ya
Nissan ve bircoknarac reno moturu kullanıyor japonlar yersiz mı diyor godin işinize bakin
Cevapla
Ziyas
Nissanda renoya 4 çeker teknolojini verdi.Teknoloji alışverişi yaptılar.Biz Bosch a ne vercez.Kapağını açınca ledleri yanan ekmek dolabı teknolojisini mi
Haci
Zaten bu araba da õncekiler gibi bu da yerli değil...
Cevapla
Enişte
Olacak o kadar. Hiç yoktu önceden. Daha mı iyiydi? Türkiye 320 milyar metreküp doğalgaz buldu ve devamı da gelecek. Şaha kalkacak. Yeter ki umut sömürücülerine itibar etmeyelim...
Cevapla
Emre Şahin
Ülkemiz için iyi olacak inşallah. Bir yerden başlamak gerekir. Yermek yerine desteklemek gerekir. Vakti zamanı gelince motorunda üretirirz. Ayrıca %100 yerlilik sloganı ile hareket etmek bir hedeftir ama her daim %100 olmayabilir. Ülkemizde sol kesime mensup vatandaşlarımız eleştirmek için her yolu deniyorlar. Bardağın dolu tarafından bakmıyorlar. Yapıcı eleştiri değil yıkıcı eleştirinin peşindeler.
Cevapla
misafir
kardes bu solcu sagci anlayisi nedir. vatansever olun sol sagci degil!!!
Mustafa arslan
Helâl, kitabın ortasından konuşmuşsun
salla
önemli olan markanın yerli olması appleda amerikan malı ama bütün parçaları çinliler yapıyor
Cevapla
Deniz
Onlar iscilik maliyeti dusuk die oraya yaptiriyor fabrika kendilerinin zaten isciler cinli
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.