Uçan Otomobiller geliyor! Satışa çıkış tarihi belli oldu - Page 1

Ancak fütüristler için bu teknoloji yeterince yenilikçi değil. Pek çok tasarımcı ABD’li otomotiv markası Ford’un efsanevi kurucusu Henry Ford’un da hayalini kurduğu uçan otomobilleri hayata geçirmek için var güçleriyle çalışıyor.

Uçan Otomobiller geliyor! Satışa çıkış tarihi belli oldu - Page 2

Geçtiğimiz haftalarda bu konuda yaşanan bir dizi gelişme uçan otomobillerin hayal olmaktan çıktığını gösteriyor. Federal Havacılık İdaresi (FAA) geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruda uçan otomobiller alanında girişimde bulunan Terrafugia adlı şirkete ilk uçuş testi için izin verdiğini duyurdu.

Uçan Otomobiller geliyor! Satışa çıkış tarihi belli oldu - Page 3

Buna göre şirket ilk etapta ‘TF-X’ adını verdiği uçan otomobilin yaklaşık 1 metre boyundaki modelini test edecek. Ardından da TF-X’in gerçek boyutlardaki prototipi uçmaya başlayacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre dört yetişkinin yolculuk yapacağı uçan otomobil hayata geçtiğinde saatte 320 kilometreye kadar da hız yapabilecek.

Uçan Otomobiller geliyor! Satışa çıkış tarihi belli oldu - Page 4

Hibrit motor teknolojisini kullanacak aracın pil teknolojisinin gelişmesine paralel tamamen elektrikli motora da geçebileceği belirtiliyor. Hem teknik hem de yasal engellerin aşılıp seri üretime geçiş için ise 8-10 yılın daha gerekebileceği duyuruldu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.