Otomobil

Ünlü otomotiv devi içten yanmalı motorları bırakıyor!

Ünlü otomobil üreticisi Audi, 2040 yılına kadar içten yanmalı motorları tamamen bırakmayı planlıyor. İşte detaylar!

Ünlü otomotiv devi içten yanmalı motorları bırakıyor!

Teknoloji kendi içerisinde daima bir değişim ve dönüşüm içerisinde yoluna devam ediyor. Bunu gerek akıllı telefon dünyasında, gerekse otomotiv sektöründe görmek mümkün. Bildiğiniz gibi akıllı telefon pazarında markalar yavaş yavaş katlanabilir telefonlara yaptığı yatırımları arttırmaya başladı. Otomotiv sektöründe ise elektrikli araçlara bir yönelimin olduğuna şahit oluyoruz. Bunun temel sebebi ise hem doğa ile daha uyumlu araçlar üretmek hem de sonu yakın olan fosil yakıtların yerine yenilenebilir kaynaklar kullanmak.

Ünlü otomotiv devi içten yanmalı motorları bırakıyor!

Hali hazırda dizel olarak üretilen motorların sayısı bir hayli azaldı. Hala ülkemize bu tarz versiyon seçenekleri gelse de, çoğu Avrupa ülkesi dizeli tamamen yasaklamış durumda. Bu bakımdan benzinli ve hibrit olarak ifade edilen otomobilleri daha fazla görmeye başladık. Ancak tamamen elektrikli otomobillere geçiş için de önümüzde çok uzun bir zaman yok gibi gözüküyor.

Almanya merkezli otomotiv devi Audi'nin CEO'su tarafından yapılan açıklama da bunu gözler önüne serer nitelikte. Buna göre Audi CEO'su Markus Duesmann, markanın 20 yıl içerisinde tamamen elektrikli araç üretimine geçeceğini ifade ediyor. Yani marka 2040 yılına kadar içten yanmalı motorları tamamen bırakacak ve sadece elektrikli araç üretimine yönelecek.

Audi 2021 yılı içerisinde 6 adet tamamen elektrikli, 12 adet de hibrit otomobili piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirketin ana hedefi ise, 2025 yılına gelindiğinde tam 20 elektrikli otomobil üretmek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.