Otomobil

Uyurken otomobil kullanan şoför şaşırttı

Tesla Model S kullanan adam, otoyolda giderken otomatik pilota bağlayarak uyudu.

Uyurken otomobil kullanan şoför şaşırttı

Otomobil teknolojisi son yıllarda oldukça gelişti ve elektrikli otomobillerden sürücüsüz otomobillere kadar ileri teknoloji araçlar hayatımıza girmeye başladı. Otomobil firmaları her ne kadar sürücüsüz otomobil üzerinde çalışsa da, şuan için riskli olması nedeniyle henüz satışa çıkamıyor. Bu araçları 2020 yılından sonra yollarda göreceğiz.

Tesla Model S’de bulunan Otopilot sistemi, hem otoyollarda hızlı giderken, hem de trafikte yavaş ilerlerken kullanılabiliyor. Bu sistem, 13 ultrasonik sensör yardımı ile şerit değiştirmek, engelleri önlemek ve hatta park konusunda yardımcı olmak için sürücüleri yönlendirmek amacı ile geliştirilmiş. Hatta park halindeki aracı çağırmak gibi bir özelliği de var.

 1464259002_phpon7bxk.jpg

Otopilot sistemi Tesla’nın arabalarını tam anlamıyla özerk haline getirmiyor. Tesla CEO'su Elon Musk, Autopilot  sistemi ile ilgili olarak sürücülere defalarca elerinin hep direksiyonda olması gerektiğini söyledi. Çünkü bu sistem sürücülerin direksiyondayken kendini daha güvende hissetmesi ve otoyolda daha zevkli bir sürüş yapması için geliştirildi.

Ancak Tesla sürücüleri bu uyarıları dikkate almıyor ve yolda giderken uyuyanlar bile var. Htta böyle bir sürücüye ait video görüntüsü geldi. Normal trafikte ilerleyen Tesla Model S sürücüsü aracın içinde uyurken, otomobil kendi kendine gidiyor. Ancak Tesla’nın AutoPilot sistemi sadece belirli bir süre kendi kendine gidebiliyor ve sürücünün bu süreden sonra kontrolü ele alması gerekiyor. Bu yüzden oldukça riskli bir davranış ve hayatınızı tehlikeye attığınıza değmez. Böyle bir durumda sürücü, kendisiyle birlikte diğer insanların hayatını da riske atmış oluyor.

Aşağıdaki görsele tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

1464260173_foolishcraftyhusky.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.