Otomobil

Volkswagen 1 Nisan şakasını erken yaptı

Ünlü otomobil üreticisi Volkswagen, 1 Nisan şakasını zamanından önce yaparak tüm dünyayı kandırdı.

Volkswagen 1 Nisan şakasını erken yaptı

İki gün önce dünya gündemine düşen Volkswagen'in ismini değiştireceğine dair iddia büyük yankı bulmuştu. Marka ABD'deki şirket ismini Voltswagen olarak değiştirmeye karar verdiğini açıklamıştı. Bunun temel sebebi ise markanın artık elektrikli araç üretimine yöneleceği iddiasıydı.

Volkswagen 1 Nisan şakasını erken yaptı

İddianın temeli ise markanın ABD kolunun Twitter ismini Voltswagen olarak değiştirmesiyle ortaya çıkmıştı. Birçok basın kuruluşunun gördüğü ve dünyada hızla yayılan bu iddianın arkasındaki gerçekte belli oldu. Her yıl 1 Nisan'da yapılan şakalara bir yenisi eklenmişti. Yani marka onlarca yıldır kullandığı ismini değiştirmiyordu ve sadece bir şaka yapmıştı.

Volkswagen 1 Nisan şakasını erken yaptı - Resim : 1

Teknolojioku olarak bu haberi yapmamış ve bunun bir şaka olabileceği konusunda temkinli davranmıştık. Her ne kadar halen resmi bir açıklama gelmese de bunun bir şaka olduğu konusunda birçok basın kuruluşu hem fikir. Zira marka isminin bu şekilde değişmesi şimdilik mantıklı görünmüyor. Onlarca yıldır aynı ismi kullanan bir markanın aniden bu isim değişikliğine gitmesi mantıklı görünmüyor.

2015 yılında dizel emisyon skandalı ile dünyayı şaşırtan markanın bu yeni hamlesi de şaşırtıcı oldu. Bu şakaya rağmen marka (diğer otomobil üreticilerinin de yaptığı gibi) elektrikli araç üretimini artırıyor. Örneğin marka 2025 yılında dünya çapında 1 milyon yüzde 100 elektrikli araç satmayı planladığını açıklamıştı.

Elektrikli Volkswagen modelleri Türkiye'de satılmıyor

Öte yandan bu elektrikli Volkswagen modellerinin Türkiye'de şimdilik resmi olarak satılmadığını belirtelim. Bağımsız satıcılar tarafından ülkemize getirilen markanın elektrikli modellerinin Türkiye'deki Volkswagen garantisi kapsamında olmayacağının da altını çizelim. 

Şakalara dikkat

1 Nisan gününe bir gün kala bu tarz şakalara karşı hazırlıklı olmanızı öneriyor ve Teknolojioku olarak tetikte durmanızı tavsiye ediyoruz. Muhtemelen başka teknoloji ya da otomobil markaları da bu tarz şakalar yapabilir. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.