Otomobil

Volkswagen CEO’su istifa etti

Emisyon testi skandalıyla boğuşan Volkswagen’de beklenen istifa geldi.

Volkswagen CEO’su istifa etti

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) Volkswagen'in ABD'de sattığı bazı dizel motorlu araçların egzoz emisyon testleri sırasında emisyon test sonuçlarını yanıltıcı yazılım kullandığını açıklamasından sonra Volkswagen yönetimi, şirketin Almanya'daki merkezi Wolfsburg'da bir kriz toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının ardından şirket CEO’su Martin Winterkorn'un istifa ettiği açıklandı.

Şirketin menfaatleri doğrultusunda görevden alınmayı talep eden CEO emisyon krizinin çıktığı ilk günlerde görevinin başında olduğunu ve istifa etmeyeceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. 68 yaşında olan Winterkorn daha önce Lamborghini ve Scania gibi ünlü markaların da CEO’luğunu yaptı.

Yeni CEO cuma günü belli olacak

Volkswagen'in yeni CEO’su cuma günü yapılacak yönetim kurulu toplantısının ardından açıklanacak Yeni CEO için en güçlü aday olarak Porsche CEO’su Matthias Müller gösteriliyor. 

Volkswagen'in dünya genelinde 11 milyon aracının emisyon testlerini geçemediği belirtilirken, sadece Amerika’dan gelecek cezanın 18 milyar doları bulabileceği konuşuluyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.