Volkswagen ve Rivian 5 milyar dolarlık ortaklık anlaşması yaptı

Volkswagen, Rivian'ın bölgesel mimarisi ve yazılımını benimserken, Rivian da gerekli finansal desteği alacak. Bu işbirliği, her iki şirketin de gelecekteki projelerini güçlendirmeyi hedefliyor.

Volkswagen ve Rivian 5 milyar dolarlık ortaklık anlaşması yaptı

Volkswagen ve Rivian, göz alıcı bir ortaklığa imza atarak toplam değeri 5 milyar doları bulabilecek bir anlaşmaya vardılar. Bu işbirliği kapsamında iki şirket, “yazılım tanımlı araçlar” geliştirmek için ortak bir girişim başlatıyor. Yapılan basın açıklamasına göre, bu ortaklık Rivian’ın bölgesel yaklaşımını kullanarak elektrikli araçların kablolama ve elektronik karmaşıklığını önemli ölçüde azaltacak. Rivian ve Volkswagen, bu ortaklık sayesinde geliştirdikleri araçları piyasaya sürmeyi planlıyor; ancak her iki marka da araç işlerini ayrı ayrı yürütmeye devam edecek.

Bu devasa ortaklık tutarı birkaç bileşene ayrılıyor. Volkswagen, Rivian’a başlangıç olarakA 1 milyar dolar yatırım yapacak, ardından 2025 ve 2026 yıllarında aynı miktarda iki yatırım daha gerçekleştirecek. yrıca, şirket ortak girişime toplamda 2 milyar dolar yatırım yapmayı, bu miktarın bir kısmını girişimin başında ve kalanını 2026 yılında kredi olarak sağlamayı planlıyor.

Bu işbirliği ile Volkswagen, Rivian’ın imza niteliğindeki bölgesel mimarisini kendi gelecekteki araçlarında kullanacak. Bugünkü duyuru, markanın birçok modelinde ChatGPT entegrasyonunu gerçekleştirmesinin hemen ardından geldi.

Rivian, bu yıl mali sıkıntılarla karşı karşıya kaldı ve bu durum şirketin Georgia’daki bir fabrika planlarını iptal etmesine ve maaşlı çalışanlarının %10’unu işten çıkarmasına neden oldu. Geleneksel bir otomobil üreticisiyle yapılan bu büyüklükteki bir anlaşma, şirketin yeni nesil elektrikli araçlarını geliştirme sürecinde istikrar kazanmasına yardımcı olacak. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bu ortaklık sizce iki firma için olumlu bir gelişme mi?