Otomobil

Volkswagen yine vazgeçti! Bizimle dalga mı geçiyorsunuz!

Geçtiğimiz günlerde gündemimizde olan Volkswagen Türkiye yatırımı hakkındaki yeni gelişmeler maalesef iyi değil. İşte detaylar.

Volkswagen yine vazgeçti! Bizimle dalga mı geçiyorsunuz!

Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız Manisa'da kurulması planlanan Volkswagen fabrikasına dair yeni haberler maalesef fabrikanın kurulmayacağı yönünde. Volkswagen CEO'su Herbert Diess, iki gün önce otomobil odaklı Alman web sitesi Automobilwoche’ye yaptığı açıklamalarda, Türkiye’de yeni bir üretim tesisi kurmaktan vazgeçtiklerini belirtti.

Geçen hafta Resmi Gazete'de yayınlanan Manisa İli, Yunusemre İlçesi, Karaali ve Gürle Mahalleleri sınırları içerisinde bulunan bazı taşınmazların, Manisa Organize Sanayi Bölgesi alanının ilave yatırımlara imkân sağlamak üzere genişletilmesi amacıyla acele kamulaştırılması kararının üzerine, Manisa'da kurulması planlanan Volkswagen üretim tesisi için heyecanlanıp ümitlenmiştik. Fakat şirketin CEO'su tarafından yapılan son açıklamalar bu tahminlerimizi yanlışlıyor.

CEO Herbet Diess, açıklamalarında COVID-19 salgını nedeniyle taleplerin azaldığını belirtti ve ellerindeki üretim kapasitesinin mevcut talebi karşılamaya yeterli olduğunu ifade etti. Bu nedenle Volkswagen, Türkiye'de yeni bir fabrika kurmak yerine Slovakya'da bulunan mevcut tesisini büyütmeye karar verdiğini açıkladı.

Aynı zamanda Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in Slovakya tesisinde zaten ürettiği VW Touareg, Audi Q7, Audi Q8 ve Porsche Cayenne modellerinin yanına, Türkiye'de üretmeyi planladığı Passat ve premium model Škoda Superb'in üretimini Slovakya, Bratislava'daki fabrikasına taşıyacağı bildirildi. Bu kararın otomobil üreticisinin Türkiye'deki satışlarını nasıl etkileyebileceğine gelince, Diess kesinlikle bir etkisi olacağını belirtti. Alınan son bilgiler, yatırımın 1 milyar Euro kadar yüksek olabileceğini iddia ediyor.

Yorumlar
Uzbek Gardaş
ALMAN MERCEDES BENZ yani DAİMLER BENZ...BOSCH...SİEMENS...BAYER...HENKEL...Gibi daha nice ALMAN şirketler TÜRKİYE'de yatırımları var...Ama Telekom.VW gruplarının yatırımı yok.....Diyenler olabilir ama MAN kamyon VW grubunun değilmi?? Doğrudur ama 1979 li yıllarda küçük bir şirket olan VW benzinli hava soğutmalı Münübüs ve ikinci model olarak VW vos vos tosba ile uğraşırken MAN kendi halinde özel bir şirketti ve TÜRKİYE'de kamyon ve otobüs üretiyordu....VW TÜRKİYE'de yatırım genlerindeki TÜRKİYE karşıtlığından dolayı yatırım yapmaz....Ama bizdeki ALMAN ürünlerine olan aşk bizimle dalga geçmesine de fırsat veriyor......
Cevapla
MAVİ VATAN
EN İYİ CEVAP KENDİ ELEKTRİKLİ ARABANI EN İYİ KALİTELİ EN KISA ZAMANDA YAPIP BUNLARLA MUHATAP OLMAMAK VE BU HABERLERE KÖKÜNDEN SONSUZA KADAR SON VERMEK
Cevapla
Ahmet
kendi üretimi olmayan tüketici bir toplumla kedinin fareyle oynadığı gibi oynar elin oğlu ne bekliyordunuz yat aşağı doldur zulayı
Cevapla
RasterX
bir hainlik nankörlük örneği daha.Almaya yı Almanya yapan Türkler dir.
Cevapla
Alahan
80 milyon Türk, Türkiyeyi Türkiye yapamıyor da nasıl oluyorda bir kaç milyon Türk, Almanyayı Almanya yapabiliyor.?
X Artık Biliniyor
Dalga denizde olur.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.