Elektrikli minibüs devrimi hemen kapımızda. Ford, e-Transit'ini müşterilere sunmaya başladı ve Volkswagen ID.Buzz, 2024'te Kuzey Amerika'ya gelecek. Peki Volkswagen'in onlarca yıl önce bir elektrikli minibüs ürettiğini biliyor muydunuz?

1972'de VW, yalnızca pillerle ve arkada bir elektrik motoruyla çalışan bir prototipi T2 Bulli'yi yıllar önce çıkarmış. Son prototip bir minibüs olsa da ilk geliştirme aracı daha çok yük taşıma odaklıydı.

1,940 pound ağırlığında 21,6 kilovat saatlik bir pile sahipti. Pil teknolojisinin o zamandan bu yana ne kadar ilerlediğine dair daha fazla kanıta ihtiyacınız varsa, ID.Buzz sadece 1,100 pound ağırlığında 77kWh pile sahiptir. İlk prototipe kıyasla, ağırlığın neredeyse yarısı ve pil kapasitesinin üç katından fazlası oluyor.

Pil menzili de önemli ölçüde arttı. T2 Bulli bir şarjla yalnızca 85 km gidebilirken, modern ID.Buzz yaklaşık 420 km seyahat edebiliyor. VW'nin Amerika'daki ilk yeni EV'sinden (e-Golf'ten sonra), ID.4'ten sadece 20 km daha az. 2022'deki bu pilin şarj olması da 1970'ten çok farklı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.