Volve elektrikli SUV modeli için geri sayıma geçti! Şimdi Tesla düşünsün!

Volvo'nun EV serisi bugüne kadar C40 Recharge gibi daha küçük araçlarla sınırlıydı, ancak artık üst seviyenin üstesinden gelmeye hazır.

Volve elektrikli SUV modeli için geri sayıma geçti! Şimdi Tesla düşünsün!

Şirket, "amiral gemisi" EX90 elektrikli SUV'u 9 Kasım'da tanıtacağını duyurdu. Marka ayrıntılar konusunda şaşırtıcı derecede çekingen olsa da, yeni modelin bugüne kadarki herhangi bir Volvo'nun en iyi standart güvenlik özelliklerini sunacağını iddia ediyor.

İşin püf noktası, hem sürücünün hem de çevrenin gelişmiş bir "anlayışı"dır. EX90'ın dış tarafında kameralar, radar ve LiDAR içeren son teknoloji bir sensör dizisi içereceği söyleniyor. Kabinde, daha fazla kamera ve kapasitif direksiyon simidi sensörü, dikkatsizliği algılayacak ve sizi korumak için, aracı yolun kenarında durdurmak ve yardım çağırmak dahil, giderek daha sert önlemler alacak.

Volve elektrikli SUV modeli için geri sayıma geçti! Şimdi Tesla düşünsün!

Bu güvenlik kavramlarından bazıları yeni değil. GM'in Super Cruise'u gibi sistemler, gözlerinizin yolda olup olmadığını kontrol ederken, Tesla arabaları Otopilot'u devre dışı bırakır ve ellerinizi direksiyona koymazsanız durur. Volvo, grubun en iyi korumalarını sunduğunu açıkça umuyor ve LiDAR, Tesla (LiDAR kullanmayan) ve Lucid (hala nispeten küçük bir marka) gibi rakiplerine göre bir avantaj sağlayabilir.

 Tesla Model Y ve diğer 'giriş' lüks SUV'ler veya crossover'larla rekabet etmek yerine, Volvo'nun doğrudan en üst düzeyi hedeflemesi daha olası. Bu araç, nihayetinde daha uygun fiyatlı bir şey satın alsalar bile, EV alıcılarını markaya çeken bir halo ürünü olarak hizmet edebilir.