Otomobil

Volvo'nun lastikleri kalitesiz mi?

Volvo'nun CEO'su Hakan Samuelsson'un geri dönüşümlü lastik üretimi konusunda yaptığı açıklama tartışmalara sebebiyet verdi.

Volvo'nun lastikleri kalitesiz mi?

Volvo'nun CEO'su Hakan Samuelsson'un yaptığı açıklamalar tartışmalara sebebiyet verdi.

Samuelsson, katıldığı bir panelde yaptığı açıklamasında 2025’ten itibaren Volvo otomobillerinde kullanılan plastiklerin %25’inin geri dönüştürülebilir malzemelerden elde edileceğini söyledi.

Böyle bir çevreci planın son derece mantıklı olduğunu düşünen Samuelsson, geri dönüştürülmüş plastiğin otomobillerdeki güvenlik ve kalite standartlarını da etkilemeyeceğini de özellikle belirtmesine rağmen bu açıklama, sürücüleri düşündürdü. 

 

İsveçli üreteci geçtiğimiz yıl tam 570 bin araç sattı ve bu araçlarda %5 civarında geri dönüşümden elde edilen plastik malzeme kullanıldı. Şirket, mevcut X60 T8 plug-in hibrid SUV modelinin yoğunluklu olarak geri dönüştürülmüş plastik kullanılan bir prototipini imal etti. Test edilen prototip mevcut standartların korunduğunu kanıtladı. Ancak bunun zamanında halka açıklanmadan ortaya sunulması güven problemlerine yol açtı.

Şirketin bu büyük geri dönüşüm hareketi Birleşmiş Milletler tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Her yıl okyanuslardan sekiz milyondan fazla plastik atık toplandığını belirten BM, bunun denizdeki yaşam alanlarını tehdit ettiğini açıkladı.

Volvo’nun son derece çevreci olan yaklaşımı ile ilgili Reuters’a demeç veren BM sözcüsü Solheim, “Bu, atıkların otomobil üretiminde ham madde olarak kullanılmasına yönelik ilk girişim” açıklamasında bulundu. Bakalım Volvo, kalitesini bir kez daha kanıtlayarak sürücülerin bu konuda güvenini kazanabilecek mi? 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.