Volvo'nun ABD, Charleston'daki fabrikası, EX90 SUV üretimine başlıyor

Volvo’nun geciken EX90 modeli nihayet üretime geçiyor ve bu süreç ABD’nin Güney Karolina eyaletindeki Charleston’daki fabrikada gerçekleşecek. Kuzey Amerika ve Avrupa’daki müşterilere teslimatlar, bu yılın ikinci yarısında başlayacak.

Volvo'nun ABD, Charleston'daki fabrikası, EX90 SUV üretimine başlıyor

EX90, dünyada ilk kez batarya pasaportuna sahip olacak. Bu pasaport, ham maddelerin, bileşenlerin, geri dönüştürülmüş içeriğin ve toplam karbon ayak izinin kaydını tutacak. Ayrıca, bataryanın 15 yıl boyunca sağlık durumu hakkında güncel bilgiler içerecek. Volvo’ya bu yeniliğin araç başına yaklaşık 10$ maliyeti olacağı tahmin ediliyor.

Volvo'nun ABD, Charleston'daki fabrikası, EX90 SUV üretimine başlıyor - Resim : 1

Volvo, bu pasaportu, tedarik zincirlerini haritalayan İngiliz startup Circulor işbirliği ile beş yıldan uzun bir sürede geliştirdi. Böyle batarya pasaportları, Şubat 2027’den itibaren AB’de satılan elektrikli araçlar için zorunlu olacak, ancak Volvo bu konuda öncü olmak istedi.

Volvo'nun küresel sürdürülebilirlik başkanı Vanessa Butani, Reuters’a verdiği demeçte, “Öncü ve lider olmak bizim için çok önemli” dedi. Ayrıca, pasaportun EX90’dan sonra kademeli olarak Volvo’nun tüm elektrikli araçlarına uygulanacağını belirtti.

Volvo’nun Charleston’daki fabrikası, EX90’ın yanı sıra S60 içten yanmalı sedan modelini de üretiyor ve 2018’den beri faaliyette. Bu nedenle, EX90’ın üretim hatlarını barındırmak için ek yatırımlar yapılması gerekti. Volvo’nun basın açıklamasına göre, gövde atölyesi tamamen yenilendi ve boyama atölyesi genişletildi. Ayrıca, fabrikada modern bir batarya üretim tesisi bulunuyor.

Fabrika, yılda 150.000 araç üretme kapasitesine sahip. Talep olması halinde son derece yeterli sayıda üretim yapabilecek. En çok satış yapan elektrikli araç modelleri arasında Volvo’nun herhangi bir modeli bulunmuyor. En çok satış yapan marka ve modellerini kısaca şöyle sıralayabiliriz. Tesla Model 3 ilk sırada yer alırken onu Nissan Leaf, Chevrolet Bolt EV, Volkswagen ID.4, Hyundai Kona Electric,  Renault Zoe, Ford Mustang Mach-E, BMW i3.